See veebileht kasutab küpsiseid.
Tutvu meie privaatsuspoliitikaga.

Tartu 2024

Soome Instituut osaleb Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 programmis. Põhiprogrammis on arutelukultuuri ja saunakultuuri ühendav Alasti tõde ning muusika- ja luuleteos PIIR. Lisaks osaleme mitmes koostööprojektis, nagu rahvapärimust kaasaegse tehnoloogiaga ühendav Metsavaimud masinas.

PÕHIPROGRAMMIS 

Alasti tõde kutsub kultuuripealinna külalisi 10. ja 11. mail 2024 arutelufestivalile, kus vestluskohaks on saunalava. Saun teeb võrdseks, saunas pole tiitleid, aumärke ega mundreid ning nutitelefone kaasa ei võeta. Vestluskultuur saunades on selline, nagu see peaks olema kogu ühiskonnas – sõbralik, vastandumist vältiv, ühisosa otsiv, kaasav. Ainult inimene loeb. See on alasti tõde sõna otseses mõttes.

PIIR on muusika- ja luuleetendus, mis toimub 07. mail 2024 kl 18 Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses, 8. mail kl 18 Narva raekojas ja hiljem teistes piiriga jagatud kaksiklinnades. PIIR kõneleb piiril olemise väljakutsetest, hirmudest piiride ületamise ees ja julgusest piire ületada. See uurib uute piiride teket, piire meie sees ja meie ümber. 

Metsavaimud masinas projektis osalevad Soome kaasaegse kunsti esindajad Jani-Matti Salo ja Mark Niskanen. Loodud töös inimese ja looduse suhetest kogutakse inimeste mälestusi loodusobjektidest ning nendest intervjuudest sünnib heliteos. Projekt ühendab pärimuse kaasaegse tehnoloogiaga. Vaata soome kunstnike varasemaid heliteoseid nende kodulehelt.

LISAKS

Elina Brotherus villa Tammekannis

Toome Tartu 2024 kultuuripealinna raames Tartusse rahvusvaheliselt tuntud soome fotokunstniku Elina Brotheruse, kes on spetsialiseerunud arhitektuuri pildistamisele nii kuulsate arhitektuuriobjektide juures nii Soomes kui ka mujal maailmas, mh on ta pildistanud palju Alvar Aalto projekteeritud ehitisi. 2024. aasta suvel pildistab ta ka Alvar Aalto projekteeritud Villa Tammekanni, mis on ainus Aalto projekteeritud eramu Baltimaades. Fotonäituse täpne kuupäev selgub lähiajal.

Kaisu Koivisto Haki Galeriis

Soome kunstniku Kaisu Koivisto koha, ajaloo ja materjalide mõistetega tihedalt seotud näitus „Sellest maailmast“ on väljas 1.3.-30. märtsil 2024 Haki Galerii näitusesaalis.

Tartu Pride 2024

Kultuuripealinna aasta sündmuste hulka kuulub ka Tartu Pride’i nädal 12.-18. augustini 2024. Kavas on kontserdid, esinemised ja ka rongkäik. Programmis osalevad soomlased korraldavad vestlusringi, mille teemaks on Soome ja Eesti queer-liikumiste koostöö Eesti iseseisvumise taastamise ajal. Soome toetus oli Eesti kogukonnale äärmiselt oluline ning selle kohta on värskeid teadusuuringuid. Lähemalt Pride’i nädala kohta Tartu 2024 kodulehel.