See veebileht kasutab küpsiseid.
Tutvu meie privaatsuspoliitikaga.

Metsavaimud masinas

“Metsavaimud masinas” on ühtaegu uus looduspärimuse veebiantoloogia Eesti Rahvaluule Arhiivi kogudest ning pärimusele kaasaegses kultuuriruumis häält andev rahvusvaheline tehnoloogilise kunsti näitus.

Eesti Kirjandusmuuseumi projekt “Metsavaimud masinas” on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

LUGU

Maailm on tehnilise ja digitaalse arengu harjumuspäras. Aina enam inimesi jääb loodusest ning esivanemate teadmistest ja oskustest eemale. Aga meis on veel sedasama Põhjamaa ja metsavööndi inimeste mõtteviisi ning austavat suhet loodusesse. Me peame rääkima ja avama seda lugu läbi teoste, tõlgenduste ning puudutatud saamise.

ELAMUS

Projekt koosneb kahest läbipõimunud osast. Koostatakse pärimusühiskonna inimene-loodus suhteid kajastava teksti-, heli-, pildi- ja videokogu, mis on mõeldud kõigile veebis kasutamiseks ning ka pikaajaliseks pidevaks täiendamiseks. Antoloogia “Eesti looduspärimus” toob nähtavale eesti folkloorikogud ja nende väärtused ökoloogilisest vaatepunktist – mõtteviisi, kus ilmneb nii kasutav kui säästev aspekt, samuti respekteeriv suhe loodusse kui hingestatud, võimsasse partnerisse.

Projekti teine osa, näitus “Metsavaimud masinas”, sünnib koostöös Põhja- ja Baltimaade kunstnikega, kes avavad oma loominguga looduspärimust salapärase kohaolu tunnetamise ning väärtustamisega. Kunstnike teoste inspiratsiooniks on ka looduspärimuse veebiantoloogia, ning näitusel saab kohata nii installatiivseid keskkondi, heli-ja videoteoseid, interaktiivseid installatsioone ja muid hübriidvorme, mis loovad seisundiruumid, kus kunstikogemus on mitmemeeleliselt tajutav.

Soomest osalevad projektis kunstnikud Jani-Matti Salo ja Mark Niskanen, kes on alates 2015. aastast töötanud kunstnike-duona Niskanen & Salo. Niskanen & Salo töid on eksponeeritud HAM Helsingi kunstimuuseumis, Helsingi biennaalil, kaasaegse kunsti muuseumis Kiasmas, Forum Box galeriis, Helsingi festivalil ning Ameerika Ühendriikides Mana Contemporarys, Grand Rapidsi kunstimuuseumis ja Brooklyn Bridge Parkis. Valikut kunstnikeduo valguse ja heliga mängivatest töödest saab näha nende kodulehel. Salo on töötanud ka valgus-, video-, lava- ja ruumikujundajana mitmetes kaasaegsetes etendustes, mida on esitletud enam kui 25 riigis. 

Näitus avatakse juunis 2024. aastal ning see jääb huvilistele avatuks augusti lõpuni nii Eesti Kirjandusmuuseumis ja naabermajas Tartu Ülikooli loodusmuuseumis. Rahvusvaheline tehnoloogilise kunsti näitus “Metsavaimud masinas” keskendub küsimusteringile, kuidas kunsti kaudu maailma mõtestada, värskendada rahvatarkuste ideid ning teha tajutavaks looduse hingestatust. Näitus on tasuta, avatud kl 10-17.

MÕJU

Folklooril põhinev näitus, mis on avatud juunis-augustis 2024, annab elusloodusega emotsionaalset suhet loova kunstikogemuse ning aitab vanade pärimuste tähendust taasavada ja uuesti luua.

Eestvedajad: Henri Hütt, Taive Särg, Ave Goršič, Evelyn Raudsepp.

Koht: Eesti Kirjandusmuuseum, Tartu Ülikooli loodusmuuseum

Aeg: 28. juuni – 25. august 2024