Sügishooaeg algab Soome kirjanduse lainel: kui augustis tutvustas Tallinnas oma uusimat romaani Laura Lindstedt, siis septembris saavad lugejad kohtuda kolme põneva ja eripalgelise autoriga: erinevatel üritustel tutvustavad oma loomingut Laura Ertimo, Johanna Venho ja Heidi Iivari.

Lastele teadusest

Laura Ertimo Foto: Anna Autio

9. septembril kell 17.30 toimub Soome Instituudi raamatukogus (Ülikooli 11, Tartu) vestlusõhtu “Kuidas rääkida keerulistest asjadest lihtsate sõnadega?” kirjaniku ja geograafi Laura Ertimoga (1977) (link). Ootame arutelus osalema lapsevanemaid, õpetajaid ja kõiki teisi, kes on sattunud kimbatusse, püüdes mõnele lapsele – või iseendale – lihtsate sõnadega selgitada keeruliste nähtuste olemust. Hea uudis kõigile, kes Tartusse ei jõua: vestlusõhtut Laura Ertimoga saab jälgida ka FB livena (link üritusele)

11. septembril kell 14 saab Ertimoga kohtuda Tallinnas Kirjandustänava festivalil (link), kus toimub Ertimo nähtamatute asjade töötuba lastele (link ). Üheskoos uuritakse luubiga asju, mida silm muidu ei seleta ning püütakse arvata lõhnade ja helide tekitajaid.

Laura Ertimo lastele suunatud teadusraamatud seletavad lihtsalt ja arusaadavalt lahti keerulisi nähtusi. Tähelepanuväärseks lisaväärtuseks on Ertimo raamatute puhul illustratsioonid: näiteks “Vesi. Raamat maailma tähtsaimast ainest” ja “Öö. Raamat unest ja pimeduse saladustest” (mõlemad illustreerinud Satu Kontinen) ühendavad teaduslikud teemad imeliselt kunstipäraste piltidega, samas kui kliimamuutusest kõnelev “Imelik ilm” (illustraator Mari Ahokoivu) on lahendatud paljudele lastele eriti meelepärases koomiksistiilis. Eesti keeles on Ertimolt seni ilmunud viis raamatut.

Uus Soome proosa ja Soome-Eesti luule Tartu kirjandusfestivalil

Kirjandusfestivalil Prima Vista (link) saab kohtuda kahe särava Soome autoriga.

Johanna Venho

Johanna Venho Foto: Veikko Somerpuro

22. septembril kell 17 esitleb oma viimast romaani “Esimene naine. Romaan Sylvi Kekkosest” (tlk Kai Aareleid, Varrak, 2021) Johanna Venho (1971) (link). Mitmeid auhindu võitnud Venhot peetakse oma põlvkonna üheks olulisemaks autoriks Soome kirjandusmaastikul, kelle teoseid on tõlgitud paljudesse keeltesse. Intiimne, intensiivne ja poeetiline “Esimene naine” oli Soome kuulsaima kirjandusauhinna Finlandia nominent (2019). Neil, kes teose juba läbi on jõudnud lugeda, soovitame osaleda ka Soome Instituudi raamatuklubis, mis toimub juba 16. septembril! (link)

Heidi Iivari

Heidi Iivari Foto: Aksel Lõbu

24. septembril kell 19 esitleb oma soome- ja eestikeelset esikluulekogu „Tarton sarjarakastaja / Tartu sariarmastaja“ (Enostone Kustannus, 2021) Heidi Iivari (1974) (link). Iivari luuleteemad ulatuvad linnaromantikast tragikomöödiasse. Viisteist aastat Tartus elanud Soome-Eesti luuletaja esikkogu vallatuks, tõsiseks, uhkeks ja elurõõmsaks boheemlasest muusaks on tema kodulinn Tartu. 

Soome kirjanike esinemisi Eestis korraldab Soome Instituut. Koostööpartnerid ja toetajad: Eesti Lastekirjanduse Keskus, Kirjandustänava festival, Prima Vista, Soome Kirjanduse Teabekeskus (FILI) ja kirjastused Avita, Enostone ning Tammerraamat.

Lisainfo: Soome Instituudi programmikoordinaator Heidi Iivari (heidi.iivari@finst.ee, 5669 1400), Soome Instituudi pressiesindaja Ave Anniste (ave.anniste@finst.ee, 5803 5358)