Tallinn
Tartu
Ülikooli 11 , 51003
E-N 12-18, R 10-16
+372 742 7319
tartu@finst.ee
Rekvisiidid
Soome-Eesti Instituudi Sihtasutuse Esindus
Nr EMTA registris 60088965
Instituut ei ole käibemaksukohuslane.
Ülikooli 11 , 51003
E-N 12-18, R 10-16
+372 742 7319
tartu@finst.ee
Soome-Eesti Instituudi Sihtasutuse Esindus
Nr EMTA registris 60088965
Instituut ei ole käibemaksukohuslane.
Soome Instituudi eesmärk on Soome kunsti ja kultuuri, oskuste, teadmiste ja kodanikuühiskonna väärtuste eelarvamustevaba vahendamine Eestisse. Selle saavutamiseks osaleme kultuuri- ja koolitusalaste ürituste korraldamisel, toetame Soome kunstnike ja kultuurikorraldajate rahvusvahelist liikuvust ning soome keele õpetamist Eestis.
Instituut on osa ülemaailmsest Soome instituutide võrgustikust, kuhu kuulub 16 instituuti maailma eri paigus. Instituudi peamine rahastaja on Soome haridus- ja kultuuriministeerium. Programmitööd toetavad ka erinevad sihtasutused, koostööpartnerid ning ettevõtted.
Soome Instituut Eestis alustas Tuglase Seltsi juurde loodud infopunktina aastal 1991. Oma praegusel kujul tegutseme alates 1994. aastast.
Mikko-Olavi Seppälä, juhatuse esimees
Tatu Tuominen, juhatuse aseesimees
Pirjo Kääriäinen
Minna Jaakola
Järvi Lipasti
Mart Meri
Marika Tammeaid
Virpi Näsänen,
virpi.nasanen@apus.fi,
Kalliolinnantie 4 (1. Krs),
00140 Helsingi
1§ Sihtasutuse nimi on Soome Eesti Instituudi Sihtasutus (Suomen Viron-instituutin säätiö – Stiftelsen för Finlands institut i Estland). Sihtasutus on registreeritud Helsingis.
2§ Sihtasutuse eesmärk on organiseerida Soome Instituudi tööd Eestis. Soome Instituudi ülesandeks on edendada Soome ja Eesti vahelist kultuurilist koostööd ning tugevdada Soome ja Eesti sidemeid kunsti, koolituse ja ühiskonna erinevates valdkondades.
3§ Sihtasutusel on õigus võtta vastu abirahasid, kingitusi ning pärandeid. Sihtasutus võib omada kinnisvara. Sihtasutus võib jagada abirahasid. Sihtasutus võib tegeleda äritegevusega oma tegevuse rahastamiseks.
4§ Sihtasutuse keeled on soome ja rootsi keel.
5§ Sihtasutuse kapital koosneb põhikapitalist, mis loovutatakse sihtasutusele seda luues, ja muudest varadest, mida omandatakse hiljem oma tegevuse käigus. Sihtasutuse finantstegevus peab olema plaanipärane. Finantstegevuse alla kuuluvad lisaks sihtasutuse tegevuses kasutatavate varade kasutamisele ka investeeringud.
6§ Sihtasutuse seadusjärgne juhtorgan on juhatus ning võimalik tegevdirektor.
7§ Sihtasutuse asju korraldab, sihtasutust esindab ja otsustusõigust omab juhatus, kuhu kuulub 5-7 liiget. Juhatuse liikmed valitakse erinevate alade asjatundjate hulgast.
Liikmed nimetatakse ja valitakse ametisse korraga kolmeks aastaks. Sama isikut võib juhatusse valida maksimaalselt kaks korda järjest. Juhatus nimetab ja täiendab end ise.
Juhatus valib enda seast juhatuse esimehe ja aseesimehe üheks aastaks korraga.
8§ Juhatuse kutsub kokku juhatuse esimees või aseesimees, kui esimehel pole võimalik seda teha. Juhatus on otsustusvõimeline, kui lisaks esimehele või aseesimehele on koos vähemalt pooled juhatuse liikmed.
Juhatuse otsusena läheb kirja enim toetust saanud arvamus. Kui hääled jagunevad võrdselt, saab otsustavaks juhatuse esimehe hääl, valimiste puhul otsustatakse võit loosiga.
Juhatuse koosoleku protokolli märgitakse tehtud otsused ja toimunud hääletused. Protokolli allkirjastavad juhatuse esimees ja üks juhatuse liige.
9§ Juhatus koguneb aastakoosolekule iga aasta märtsi- või aprillikuus. Aastakoosolekul
10§ Juhatusel on luba määrata töörühmi ja komisjone, mis raporteerivad juhatusele.
Juhatus kinnitab instituudi reglemendi.
Juhatus võib nimetada sihtasutusele tegevdirektori või asjuri.
Juhatus valib teised vajalikud volitatud isikud ning lepib kokku nende palkamise tingimused.
11§ Sihtasutust esindavad juhatuse esimees, tegevdirektor või juhatuse poolt selleks volitatud isikud üksinda.
12§ Sihtasutuse kontode üle otsustatakse igal kalendriaastal. Sihtasutuse majandusaruanne koos arvepidamise ja juhatuse poolt koostatud tegevusaruandega tuleb enne märtsikuu lõppu üle anda audiitoritele, kes peavad kahe nädala jooksul andma juhatusele kirjaliku hinnangu auditi käigus täheldatud asjaoludest.
Juhatus peab enne juuni lõppu toimetama Soome Patendi- ja Registrivalitsusele kinnitatud koopiad kasumiaruande ja bilansi kohta koos lisadega, bilansi väljavõtted ning tegevus – ja auditiaruanded.
13§ Otsuse käesoleva põhikirja muutmise kohta võib teha juhatuse korralisel koosolekul vähemalt ⅔ häälteenamusega.
Põhikirja muudatused peab kinnitama Soome Patendi- ja Registrivalitsus.
14§ Otsus sihtasutuse laialisaatmise kohta tuleb teha kahel järjestikusel vähemalt kolmenädalase vaheajaga peetud juhatuse koosolekul ja vähemalt ⅔ häälteenamusega juhatuse kõigi liikmete häältest.
Sihtasutuse laialisaatmiseks peab olema Soome Patendi- ja Registrivalitsuse luba. Sihtasutuse lõpetamise korral tuleb sihtasutuse varad suunata kasutamiseks sihtasutuse eesmärgile sarnaseks otstarbeks juhatuse poolt kindlaks määratud viisil.
Soome Instituudi strateegia 2024-2026
(Kinnitatud juhatuse koosolekul 5. veebruaril 2024)
INSTITUUDI MISSIOON: Instituudi missioon on edendada Soome-Eesti kultuurikoostööd ning tugevdada Soome ja Eesti sidemeid erinevates kultuuri, hariduse ja ühiskonna valdkondades.
INSTITUUDI VISIOON: Soome Instituut edendab Soome-Eesti laiaulatuslikku kultuurikoostööd, tugevdab sotsiaalset dialoogi ja edendab soome keele positsiooni Eestis. Instituut toetab sidemeid kunsti, teaduse, hariduse, ühiskonna ja vabaühenduste vahel. See tugevdab riikide vahel kujunevat piiriülest ühist kultuuri- ja tegevuspiirkonda.
INSTITUUDI VÄÄRTUSED: Instituudi hoiakud peegeldavad Soome väärtusi: avatus, vastutustunne, mitmekesisus, uuenduslikkus, võrdsus ja kodanikuühiskonna roll.
INSTITUUDI TEGEVUSPÕHIMÕTTED: Soome ja Eesti vahelise dialoogi ja kahepoolsete suhete edendamine ühiskonnas ja kultuuris. Pikk perspektiiv tegevustes ja paindlikkus võimalustele reageerimisel.
STRATEEGILISED SUUNAD 2024-2026
Oma tegevusega tugevdab instituut Soome ja Eesti ühist kultuuriruumi. Instituut tõstab esile kultuuri rolli kestlikkuse ja kodanikuaktiivsuse tugevdamisel mõlemal pool Soome lahte. Selles töös rõhutab instituut uuel strateegiaperioodil:
Instituudi mõjukus
Soome Instituudi tegevust rahastab Suomen Viron-instituutin säätiö – Stiftelsen för Finlands institut i Estland (Soome Instituudi Sihtasutus). Sihtasutus paikneb Helsingis.
Instituudil on esindused Tallinnas ja Tartus. Instituudis töötavad nii Soomest kui Eestist palgatud professionaalid, kes on mõlemas riigis instituudi tegevusvaldkondades hästi võrgustunud. Instituut pakub praktikavõimalusi erinevate valdkondade üliõpilastele. Tööandjana järgib instituut vastutustundlikku personalipoliitikat.
Instituudi rahastus koosneb omakapitali tootlusest, Soome Haridus- ja Kultuuriministeeriumi toetusest, Soome sihtasutuste toetustest, Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi toetusest, EL projektidest, ettevõtluskoostööst ja osalustasudest. Alates 2017. aastast vastutab Soome Instituut Eestis ka Kordelini Sihtasutuse Eesti Fondi taotlusprotsessi ja fondi arendamise eest.
Instituudi eesmärk on ka tuleval strateegiaperioodil tugevdada projektivälise rahastamise head taset ja mitmekülgset rahastamisbaasi.
Soome Instituut järgib sihtasutuse ja instituudi tegevuses hea valitsemistava põhimõtteid ning Soome sihtasutuste seadust, raamatupidamisseadust ja -määrust ning audiitortegevuse seadust nii finantsjuhtimises, raamatupidamises, raamatupidamise aastaaruandes kui ka auditeerimises.
Instituudi tegevust juhivad ja kontrollivad sihtasutuse juhatus ja sihtasutuse esindaja.
Instituudi tegevus hõlmab avalikke üritusi, erialaseid võrgustikuüritusi, koolitusi, keele- ja kultuuripoliitilist mõjutamist, meediakoostööd ja raamatukogutegevusi. Instituut produtseerib ka ise sündmusi, juhib projekte ja edendab koostööd. Lisaks tegutseb instituut partneri, võrgustiku looja ja koostööd võimaldava platvormina.
Instituut hoiab häid sidemeid meedia ja erinevate ühiskondlike institutsioonidega, samuti kultuurivahetust ja keeleõpet korraldavate organisatsioonidega Soomes ja Eestis.
Instituut jälgib iga-aastaselt oma tegevuse kvaliteedi ja ulatuse arengut. Esitatavad võtmenäitajad on nt. võrgustikukohtumiste ja -sündmuste arv, loovalade professionaalide uued kontaktid, noorte ja laste kontakte edendavad ühisprojektid, raamatukogude kasutus- ja laenutusmahud, keele- ja kultuuripoliitiline mõju ning meediakoostöö.
Instituuti võib pidada oma töös edukaks, kui
Soome Instituut tegutseb võrdõigusliku, avatud ja multikultuurse maailma nimel.
Me vahendame või aitame vahendada Eestisse eelarvamustevabalt Soome kunsti ja kultuuri, oskusi, teadmisi ja kodanikuühiskonna väärtusi. Tutvu toetusvõimalustega.
Jagame teavet enda ja oma partnerite tegemiste kohta instituudi kodulehel, FB-lehel (3310 järgijat mais 2020) ja Instagramis (1244 järgijat mais 2020).
Soome Instituudi logo saad alla laadida siit.
Rahvusvaheliste projektide jaoks on kasutusel ka meie logo soome-, inglise- või kolmekeelsed variandid.