Värskelt avanenud PoCoLAB on popkunstimuuseumi PoCo satelliit, kus ei vaadata pelgalt tehisintellekt, tehnoloogia ja kunsti väljendusvorme, vaid tehnoloogia ja kultuuri laiemaid koostöömudeleid – ka muusikas, fotos, filmis, kunstis ja laiemalt kõigis kultuurivaldkondades. 

Kaader Roope Rainisto AI abil loodud videoteosest

Selleks loodud füüsiline platvorm kunstnike ideede teostamiseks on juba meelitanud eesti ja soome kunstnikke välja pakkuma ideid, kuidas võiks just siin nende teoseid näidata. Soome autoritest on praegu väljas Roope Rainisto, kellelt jõuab PoCo LABi aprillis veel uusi teoseid.

PoCoLABis arendavad kunstnikud oma seniseid ja uusi teoseid PoCoLABi laadseks, katsetades ja näidates, mida on võimalik tehnoloogia ja kultuuri valdkonnas teha. Siin võetakse esimest korda näidata kõige uuemaid töid, mille kohta võib öelda, et need on sedavõrd värsked, et pole veel muuseumikõlbulikud ega isegi mitte lõpuni valmis.

„Oleme loonud hästi huvitava kontseptsiooni, kus kunstiteost esitletakse inimestele nii-öelda beetaversioonis,“ ütles Linnar Viik. „Teos ei ole veel päris valmis, aga kui seda on esitletud ja saadud publikult tagasisidet, siis toimub selle lõplik vormistamine. Püüame kultiveerida mõtteviisi, et tee midagi, näita, proovi, eksi, õpi ja tee uuesti. Ja siis ütle, et jah, nüüd on see valmis.“

Tulekul soome kunstnike näitused

PoCo popkunstimuuseumis avaneb sel aastal veel kahe äärmiselt intrigeeriva soome kunstniku näitused.

29. veebruarist saab näha Kristian Krokforsi näitust, mis tõmbab kokku tema kaheksakümnendatel aastatel leitud motiivi – telgi ehk kaitse, – mida ta on kasutanud oma erinevatel loomeperioodidel juba 40 aastat. Spetsiaalselt PoCo näituse jaoks on ta loonud kaks täiesti uut teost, mis saavad siin maailma esmaesitluse.

Sügisel tuleb PoCosse Soome kunstnik Antti Eklund oma teostega Symphony of Power, mis vaatleb aastat 2024 läbi popkunsti väljendusvahendite ja autoriperspektiivi. Tänavu on aasta, mil üle poole maailma inimestest valib endale uue riigipea. See, kuidas me võimu jagame, võimu võtame ja kuidas võimu on jaotatud, on ka tema Symphony of Poweri teemaks. Eklund vaatleb mehi, kelle käes on võim või kes on võimu endale võtnud. Aga vaatab ka naisi, kelle käes on tegelik võim või kes püüdlevad oma võimu teostamise poole. Põneva ülesehitusega näitusel saavad olema praktiliselt kõik tema uudisteosed, mis samas viitavad tagasi kunstniku varasemale, Trumpi ja Putini teoste perioodile, mis jõuavad PoCo’sse märtsis.

Kooselu tehisintellektiga

Kuidas hakkama saada digimaailmas? Kuidas hakkama saada turvaliselt ja oskuslikult? PoCo LABi ruumides peetakse tehisintellektiga kooseksisteerimisest seminare, koolitusi ja koolitunde, kus õpilased õpivad AI kasutamist nii loovuse kui turvalisuse vaatnurgast.

Õpilased on juba praegu igapäevaselt silmitsi vajadusega omandada oskusi ja teadmisi, mida kool ei suuda anda, sest tehnoloogia muutub ja areneb niivõrd kiiresti. Kool annab baasoskused, -teadmised ja -hariduse ning rakenduslikke oskusi, mille kohta kunagi arvasime, et neid läheb täiskasvanuna vaja. AI teadmisi on aga vaja praegu juba tunduvalt varem.

„Elu on selline, et meie lahutamatuks kooseksisteerimispartneriks siin maailmas on tehisintellekt ja eelkõige noorem põlvkond peab õppima ära, kuidas sellega koos eksisteerida, kuidas seda kasutada, ning kuidas tehisintellektiga koos turvaliselt ja produktiivselt hakkama saada,“ tõdes Linnar Viik.

Poco popkunstimuuseum asub aadressi Rotermanni 2, Tallinn ja on avatud iga päev kl 10-20.

PocoLAB asub aadressil Rotermanni 14, Tallinn, Levier kohviku vastas.