Tartus pannakse maha Soome-Eesti suhete uus maamärk. Tartu ja Tampere noored maalivad septembri algul Sõpruse silla kandekonstruktsioonidele suure tänavakunstiteose. Kogukonnakunstina valmiva maalinguga tähistatakse Tartu ja Tampere linnade sõprussuhete 30. ja Tampere Maja 25. aastapäeva. 

Seinamaalingu avab Tartu Soome päeval linnapea Urmas Klaas

Seinamaalingu pidulik avamine on laupäeval, 10. septembril 2022 kell 11. Sellel päeval tähistatakse Tartus Soome päeva, kuhu on oodatud osalema kõik huvilised. Seinamaalingu avab Tartu linnapea Urmas Klaas. 

„Nädalavahetuse sündmused toovad Eesti-Soome sõprussuhted iga tartlaseni ja tore, et sellest koostööst jääb märk maha ka meie linnaruumi,” ütleb Tartu linnapea Urmas Klaas. „Tampere on Tartu üks vanimaid sõpruslinnu, kellega käib meil tihe suhtlus – ülikooli- ja kultuurilinnadena on meil  tihe koostöö ka targa linna ja innovaatilise ettevõtluse arendamisel ning inimsõbraliku linnakeskkonna kujundamisel.” 

Lisaks annavad tartlased seinamaalingule ka hääle – projekti Diggiloo (link) osana luuakse tänavakunstiteosele digitaalne sisu. Seinamaaling muutub noorte “infotahvliks”, kuhu saab QR-koodide abil lisada muusikat, luulet või muud sisu. 

“Sõpruslinnad Tampere ja Tartu pole kunagi tegelenud pelgalt vimplite vahetamisega. Alguses sai Tartu Tamperelt majanduslikku tuge, nt hädavajalike haiglavoodite näol. Praeguseks on tegemist pigem mõtete ja ideede vahetusega – vaim on olulisem kui vara. See konkretiseerub suurepäraselt ka noorte poolt tehtavas tänavakunstiprojektis,” räägib Tampere Maja tegevjuht Sakari Neuvonen. 

Seinamaalingu avamise järel suundutakse giidituurile “Soome Tartus” tutvuma Soomega seotud paikadega Tartus. Seejärel toimub Tartu Keskpargis (Poe tänava park) soomepärane tantsupidu, kus eestlased saavad õppida tantsima soomlaste poolt väga armastatud tangot. Õhtul kuuleb klassikalisi Soome hitte psühhedeelilisel diskol. Diskol astub üles ka linnakirjanik Paavo Matsin, kelle värskeima paroodilise teose “Lenini valss” tegevus toimub Tamperes ja Tartus.  

“Sõpruse sild pakub Soome ja Eesti noortele kunstnikele suurepärast võimalust omavahel tuttavaks saada ja luua kunsti tähenduslikus kohas. Soovisime, et paik oleks noortele atraktiivne ka pärast maalingu ja digitaalse sisu valmimist. Tänavakunsti- ja lastekultuuriorganisatsioon SirkusRakkausPumPum tähistab tänavu kümnendat sünnipäeva ja meil on rõõm osaleda rahvusvahelises projektis,” sõnab seinamaalingu looja SirkusRakkausPumPumi tegevjuht Piritta Suominen  

Soome päeva juhatab sisse konverents tarkadest linnadest

Reedel, 9. septembril kutsuvad Tartu ja Tampere huvilisi süsinikuneutraalsete linnade konverentsile.  Konverentsi keskmes on liikuvus, elurikkus ja kogukond, vaadeldakse erinevate linnade sarnasusi ja erisusi. Tartu valiti ainsa Eesti linnana Euroopa komisjoni missiooni „100 kliimaneutraalset ja arukat linna aastaks 2030“. Soomest osaleb missioonis lisaks Tamperele viis linna.  Konverentsil osalevad Tampere ja Tartu ametlikud delegatsioonid.  

“Tampere ja Tartu on alati tihedat koostööd teinud, otsinud koos lahendusi väikestele ja suurtele väljakutsetele. Seminaril vahetame mõlemale poolele kasulikke mõtteid ja kogemusi,” sõnab Tampere abilinnapea Aleksi Jäntti.

Sõpruslinnad Tartu ja Tampere vaatavad tulevikku

Tampere ja Tartu sõlmisid sõpruslinnasuhted ametlikult 1992. a, kuid juba okupatsiooniaja lõpul moodustasid Tampere üliõpilased Tampere-Tartu Seltsi. Vaatamata sellele, et nii mõnedki linnade/valdade sõprussidemed on katkenud, on Tartu ja Tampere osanud oma suhet hoida ja uuendada. Tartus tegutseb aktiivselt Tampere Maja ja Tamperes omakorda on kultuurimajas Laikku Tartu infokeskus. 

“Suurepärane, et juubeliaasta nähtavaima ja püsivaima maamärgi autoriteks on just noored. Koos tegutsedes ja kogemusi vahetades sünnib side järgmiste põlvkondade vahel,” tõdeb Soome Instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi.  

Soomega seotud sündmusi korraldavad ja toetavad Tartu linn, Tampere linn, Tampere Maja, Soome Instituut, Soome Suursaatkond, Tampere26-kultuuripealinna jätkuprojekt Operaatio Pirkanmaa, Tartu Noorsootöökeskus, SirkusRakkausPumPum, projekt Diggiloo, Euroopa Komisjon, raamatupood Utoopia, Kogo Galerii.

Vaata sündmuste TÄISPROGRAMMI siit (link).

 

Lisainfo programmi kohta: 
Sakari Neuvonen, Tampere Maja tegevjuht, tel 528 9284, sakari@tamperemaja.ee 
Hannele Valkeeniemi, Soome Instituudi juhataja, tel 5688 6939,  hannele.valkeeniemi@finst.ee 

Lisainfo sõpruslinnade kohta: 
Iris Allorg, Tartu linnavalitsuse välisuhete juht, tel. 511 0200,  iris.allorg@tartu.ee 
Pekka Pernu, Tampere linnavalitsus, planeerija, rahvusvahelised küsimused, tel +358 41 730 2598, pekka.pernu@tampere.fi   

Lisainfo seinamaalingu kohta: 
Piritta Suominen, kultuurikeskuse SirkusRakkausPumPum tegevjuht, seinamaalingu produtsent, tel +358 400 195 448, sirkusrakkauspumpum@gmail.com