6. oktoobrist kuni 26. novembrini leiab aset Tallinna Fotokuu – Eesti üks suuremaid kaasaegse kunsti sündmusi. Biennaali põhiprogrammi raames toimub Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljonis rahvusvaheline peanäitus „Transs“ ja koostöös Pimedate Ööde Filmifestivaliga (PÖFF) kunstnikufilmide programm kinos Sõprus. Fotokuu satelliitprogrammi koostööpartneriteks on Fotografiska Tallinn, Eesti Kunstnike Liidu galeriid, Juhan Kuusi Dokfoto Keskus, Tartu Kunstimaja, Soome Instituut ja mitmed teised. Lisaks hõlmab biennaal Tallinna trammides aset leidvat linnaruumi installatsiooni.

Põhiprogrammi südameks saab olema peanäitus „Transs“ Tallinna Kunstihoone Lasnamäe Paviljonis, mille kureerib New Yorgis tegutsev, Soome päritolu kuraator Ilari Laamanen. Peanäituse teema rõhub tänapäeval aktuaalsele teemale: „Näitus käsitleb tehnoloogia võlu ja ligitõmmet, aga ka selle kiire arengu varjukülgi. Meie igapäevane seotus ekraanidega on saanud ühiskonnas nii tavapäraseks, et ilma nendeta võime tunda end lausa isoleerituna.” Laamanen lisab: „Kunstnikud kasutavad näitusel tõrget kui kontseptuaalset tööriista, pakkudes vaatajale võimalust võtta paus, tõmbuda tagasi tehnoloogilisest transist ning mõelda süvitsi kunsti ja piltide potentsiaalsete tähenduste üle. Hoolimata sellest, kui keerulised, mõistatuslikud või kaduvad need võivad olla.” Näitusel osaleb 17 kunstnikku 8 erinevast riigist, teiste seas Soome kunstnikud Veli Granö ja Amsterdamis elav Sara Bjarland.

Veli Granö. Hetkede viljakoristus. Valgusteos, Tampere 2023

Veli Granö on töötanud mitmetes erinevates kujutava kunsti meediumites. Granö kasutab oma tööde loomisel väga erinevaid fotograafia ja filmitegemise võtteid. Kuigi Granö tööd on vahel väga abstraktsed, on nende taga alati ka midagi konkreetset, vahel isegi „puhast“ dokumentalismi. Veli Granö töid on näidatud Kiasma kaasaegse kunsti muuseumis, Veneetsia biennaali põhinäitusel, Manifesta biennaalil, MoMA PS1’s, Sydney biennaalil, Whitney muuseumis, Baltic Centre for Contemporary Art’is jm.

Sara Bjarlandi Crumple, fail, faint, fall. Galleri Sinne, Helsinki, 2020

Sara Bjarland lõpetas 2007. aastal Slade School of Fine Art’i Londonis ning osales 2012–2013 Genti Higher Institute of Fine Artsi stuudioprogrammis. Tal on olnud näituseid Hollandis, Soomes, Rootsis, Belgias ja mujal. Tema tööd kuuluvad Kiasma Kaasaegse Kunsti Muuseumi (Helsingi) ning Jenny ja Antti Wihuri Fondi (Helsingi) kollektsiooni, nagu ka mitmetesse erakogudesse Belgias, Soomes ja Hollandis.

Lisaks saab Fotokuu raames näha veel soome kunstnike Tuukka Kaila näitust “Ja pärast” Draakoni galeriis 6.-20. oktoobrini ning Ritva Kovalaineni ja Sanni Seppo näitus “Põhjatuule metsad kuni 30. oktoobrini SEEK galeriis.

Tallinna Fotokuu juhi ja Fotokunstnike Ühenduse (FOKU) juhatuse liikme Kulla Laasi sõnul pakub biennaal külastajatele mitmekülgset ülevaadet fotograafia erinevatest väljendusvormidest ning päevakohaste teemade käsitlustest kaasaegses kunstis. „Pean kõikidest koostöödest väga lugu ja loodan, et biennaaliga toetame galeriide ja kunstnike olulist panust kohaliku kultuuri mitmekesisusse. Erilise huviga ootan, kuidas peanäitusele kaasatud kohalike kunstnike ning väliskülaliste teosed Kunstihoone veel küllalt läbimängimata ruumi paigutuvad ja millise terviku moodustavad. Lisaks jälgin põnevusega, milliseks areneb noorema põlvkonna fotokunstnikke ühendav näituseprojekt Tallinnas ja Tartus, milles käsitletakse digikultuuri mõju meie igapäevaelule,“ räägib Laas.

Lisaks peanäitusele kuulub biennaali põhiprogrammi 16. ja 17. novembril kinos Sõprus linastuv kunstnikufilmide programm, mis on esmakordselt esindatud PÖFF Expanded kavas. Filmiprogrammi kureerivad Eestist pärit kunstnik ja filmitegija Piibe Kolka ning New Yorgis tegutsev filmikuraator Genevieve Yue. „Programmi fookuses on koosloomine ning erinevate vaate- ja tunnetuspunktide kohtumine loomingulises tervikus. Mitme valitud filmi loojateks on duod, kes on partnerid nii elus kui loomingus ning mitmekesises filmiprogrammis on nii isiklikku ja esseistlikku kui dokumenteerivat ja spekuleerivat lähenemist,” sõnas Kolka. Ühe erilise teosena tõstab Kolka esile 17. novembril esineva Berliini duo OJOBOCA audiovisuaalse performance’i „Distant Feeler“, mis räägib telepaatilise kino loomise ideest.

Satelliitprogrammi raames teeb Fotokuu koostööd 9 erineva näitusepinnaga Tallinnas (Fotografiska Tallinn, Juhan Kuusi Dokfoto Keskus, Vent Space projektiruum ning galeriid Hobusepea, Draakoni, Positiiv, Vabaduse, Tütar ja SEEK) ning lisaks laieneb ühe näitusega ka Tartu Kunstimaja väiksesse saali. Tallinnas ja Tartus avaneva noorte fotokunstnike ühisnäituse „Mis värvi on täna taevas sadama kohal?” kureerib kunstnik ja kuraator Kaisa Eiche ning osalema on kutsutud enam kui 20 noort kunstnikku. „Minu eesmärgiks laiemalt on noorte teadlikkust avardada ja kitsamalt kahe linna fotokunstnike tegemisi teineteisele tutvustada. Temaatiliselt keskendub näitus tehnoloogia rollile ja võimendunud sotsiaalsele survele, millel on muu hulgas suur mõju meie vaimsele tervisele,” märgib Eiche.

Koostöös AS Tallinna Linnatranspordiga (TLT) esitletakse Fotokuu raames ka Poolas tegutseva Valgevene fotograafi Katerina Kouzmitcheva linnaruumi installatsiooni „Minu maja asub küla serval”, mis kutsub ühistranspordis reisijaid mõtteharjutusele empaatia teemal. Fotograaf toob esile, kuidas tänapäeva inimesed eiravad sageli enda ümber toimuvaid sotsiaalseid ja poliitilisi probleeme, olgu selle põhjuseks hirm, teadmatus või õpitud abitus. Installatsiooni kaudu soovib Kouzmitcheva kutsuda publikut istuma sümboolselt kellegi teise toolile, püüdes mõista, mis kujundab ühiskonnas inimeste hoiakuid ja tegevusi. Projekt leiab aset 15. oktoobrist 26. novembrini kahes Tallinna trammis, Eri Klas ja Anne Veski, trammide sõiduaegadel.

Tutvu kogu Tallinna Fotokuu programmi ja osalevate kunstnikega.