Kuni 1. juulini HAA galeriis Suomenlinnas avatud Helsingi Kunstnike Ühenduse, Eesti Maalikunstnike Liidu ja Leedu Kunstnike Ühenduse ühisnäitus PINNA ALL – UNDER THE SURFACE.

Paljud mäletavad, kui selge oli Läänemere vesi veel mõni aastakümme tagasi, läbi vee võis näha põhja. Paraku ei näe tänapäeva Läänemeres kuigivõrd veepinnast sügavamale. Kuidas inimene suhtub loodusesse, nii kohtleb inimene ka ennast ja kõike elavat – ka teisi inimesi. Elu jooksul koguneb meie alateadvuse salasoppidesse palju sellist, millest me pole teadlikud seni, kuni peame neid mingil põhjusel sealt välja noppima. Meie alateadvus on nagu Läänemeri, mille pinna alla on aja jooksul kogunenud tohutul hulgal erinevaid asju.

Näitusel “Pinna all” on väljas kolmest riigist viieteistkümne kunstniku pinnaalustest sügavustest kerkivad nägemused, teostes on esindatud maalid, tekstiilikunst, skulptuur ja meediakunst. Näitus on Helsingi Kunstnike Ühenduse, Eesti Maalikunstnike Liidu ja Leedu Kunstnike Ühenduse koostööprojekt.

Kunstnikud: Ilai Elias Lehto, Kirsi Kivivirta, Marjukka Korhonen, Siina Levonoja, Tiia Matikainen (Soome); Liisi Eelmaa, Elis Saareväli, Angela Soop, Edgar Tedresaar, Alar Tuul, (Eesti); Eglė Ganda Bogdanienė ja Jolanta Vazalinskienė, Patricija Gilytė, Agnė Jonkutė, Lolita Tučinskaitė (Leedu).

Näituse kuraatorid on Satu Kalliokuusi (FI), Eeva Muona (FI), Tiiu Rebane (EE) ja Evelina Januskaitė (LT).

Näitusega algab kolme riigi kolmeaastane koostöö, mis on suunatud mitmekülgsele kogemustevahetusele.

 

John Nurmineni Fond on auhinnatud töö eest kultuuri edendaja ja mereteemade loojana.

John Nurmineni Fond korraldab suvekuudel Suomenlinnas näituse “Tundmatu Läänemeri”. Kavas on ka teisi üritusi, näiteks töötubasid, mille elluviimisse on kaasatud Helsingi Kunstnike Ühendus. Näitus juhib kunsti ja teaduse abil tähelepanu Läänemere väärtustele, mis vajavad päästmist just praegu. Näitus “Pinna all” on sõltumatu osa “Tundmatust Läänemerest”.