Helsingi Linnamuuseumis avaneb näitus, mis räägib vikerkaarerändest, ehk seksuaal- ja soovähemuste kogemustest Läänemere piirkonnas 1960. aastatest tänapäevani.

Foto Sami Saastamoinen / Helsingi linnamuuseum

Miks on nad vahetanud kodumaad? Milles Läänemeri ühendab ja milles lahutab? Neid küsimusi käsitleb linnamuuseumi uus näitus „M/S Baltic Queers – kogemusi vikerkaarelt“ (M/S Baltic Queers – Kokemuksia sateenkaarisiirtolaisuudesta), mis toob välja Soomest, Rootsist, Taanist, Venemaalt ja Balti riikidest kolinud inimeste erinevad elulood. 

Näitus põhineb kümnetel intervjuudel väljarändajate ja tagasipöördujatega. Läänemere maades kogutud materjal ulatub 1960. aastatest tänapäevani. Teekond vabamasse õhustikku algab terminalist, kus on välja pandud näitlejate loetud nelja Soome-saabuja lood, aga ka lahkumise ja rändega seotud materjal. Näitus käsitleb laiemalt armastust, sõprust, aktivismi, identiteedi kujunemist ja geiturismi. Teemasid käsitletakse mh videote, eraisikute kirjade ja fotode kaudu.

Näitusel saab kuulata produtsent Minna Koivisto ja saksofonist Linda Fredrikssoni koostatud heliteost Looking for Love. Pehme ja kutsuv helimaastik sisaldab lisaks traditsioonilisele toonikeelele ka erinevaid suhtlushelisid, nagu morsekood, käsitsi kirjutamist ja kohtinguäppide helisid.

Eesti visuaalkunstniku Jaanus Samma installatsioon Riga postcards on inspireeritud lätlase Kaspars Irbe (1906–1996) päevikutest, mis kirjeldavad ühe gei elu Lätis erinevatel aastakümnetel. Samadel päevikutel põhineb Läti kunstniku Rūta Jumīte installatsioon Irbe reisist Leningradi 1968. aastal. Näitusel on väljas ka Soome-Rootsi visuaalkunstniku Edith Hammari joonistused koomiksialbumist Homo Line.

Antti Järvi ja Kalle Hamm. Foto Sami Saastamoinen / Helsingi linnamuuseum

Näituse on koostanud aime- ja ajakirjanik Antti Järvi ja maalikunstnik Kalle Hamm. „Näitus uurib immigratsiooni uue nurga alt ja läbi vikerkaareläätse. Tahtsime koguda tähelepanuta jäänud mäluinfot ja kultuurilugu ning ühtlasi meenutada sotsiaalseid olusid, mis on inimeste otsuseid mõjutanud. Pole väga kaua aega möödas sellest, kui ka Soome ühiskondlik õhustik oli kitsarinnalisem,“ räägivad kuraatorid.

20. sajandi alguse Helsingit saab vikerkaarerahva vaatenurgast tundma õppida giidiga linnaekskursioonidel, mis väljuvad Vanast kirikupargist (Vanha kirkkopuisto) teisipäeval, 19. novembril ja 26. novembril kell 17.

Näitus on avatud 15. novembrist 2024 kuni 2. märtsini 2025 Helsingi linnamuuseumis E–R kl 11–19 ja L–P kl 11–17.