5. novembrist 2023 on popkunsti maailmamuuseumis PoCo avatud Soome 19. sajandi sümbolisti Hugo Simbergi teoste maailma esmaesitlus virtuaalreaalsuses.

“Koostöö üle 150 aasta vanuse Soome Rahvusgaleriiga on suureks komplimendiks ja usalduse märgiks alles tänavu suvel avatud popkunsti maailmamuuseumile PoCo”, ütles PoCo asutaja Linnar Viik. “Soome kunsti rahvusliku aarde Hugo Simbergi olulisemad teosed on toodud tänapäeva läbi virtuaalreaalsuse.”

On tähelepanuväärne, et PoCo pole pelgalt “The World of Hugo Simberg” maailma esmaesitluse paik, vaid on 1. märtsini 2024 virtuaalse näituse ainus esitluskoht. 

Simbergi teoste mitmekihilised viited ning seosed müütide ja pärimustega mõjuvad kaasaegse ning ajatuna, tema sümbolismist on ainest ning inspiratsiooni saanud ka tänapäeva autorid, mitmed Soome popkunsti ja -muusika tegijad.

Soome Rahvusgalerii tellitud virtuaalne näitus viib vaataja sügavamale Soome kunsti ja kultuuri rahvuslikuks aardeks kutsutud, sümbolismi uuele tasemele viinud kunstniku Hugo Simbergi (1873-1917) kujuteldavasse maailma. Simbergi õrnad guaššmaalid ärkavad virtuaalses keskkonnas ellu ning pakuvad ainulaadset kogemust, kus kõik on samaaegselt nii kummaline kui ka tuttav.

Näitus on Soome Rahvusgalerii jaoks märkimisväärne samm, et  tutvustada innovaatilisi meetodeid ja jagada oma kollektsiooni avalikkusega. Virtuaalne keskkond võimaldab originaalteoste väikeseid detaile suures formaadis vaadata ja esitleda keskkonnas, mis ei järgi füüsilise maailma seaduseid. Teisisõnu on näituseks võimalik luua eksperimentaalne ruum, mis põhineb Simbergi loomingulisel maailmal. Hugo Simbergi maailm on lummav teekond, mis haarab ja justnagu imab publiku endasse, peenemale saab talle osaks immersiivne kunstikogemus. Virtuaalreaalsus annab võimaluse kahe-mõõtmelisele kunstiteosele kihte juurde luua, lugu laiendada. Virtuaalreaalsuse prillide abil liigud nagu kunstisaali keskel, kus maalidele osutades saad selle lähemale tuua ning lugeda ja kuulata maali kohta lähemalt.

Hugo Simbergi näol tegemist Soome kunstiklassikuga, kelle töid nägemata ja teadmata on päris keeruline mõista soome kunsti, aga ka soome kultuuri laiemalt. Tema tööde tonaalsuses on nii otseses kui ülekantud tähenduses midagi soomlastele lähedast ja ainuomast. Surma teemaga on ta mänginud mitmeski teoses, mõnikord raske- ja kurvameelselt, teinekord jälle õhkub neist lusti ja elujanu, surm on otsekui argine kaaslane.

Soome armastatuimaks kunstiteoseks hääletati mõned aastad tagasi aga Simbergi üdini liigutav ja ihuni tungiv teos, mis on kunstiajalukku läinud nimega „Haavatud ingel“ (1903), ehkki kunstnik märkis töö nime kohale vaid kolm mõttekriipsu. Maalil kannavad kaks poissi mööda kõledat maastikku kanderaamil tütarlapsest inglit, kelle vasak tiib on haavatud ja silmad kaetud valge sidemega. Ka tänaste sõdade kontekstis ääretult kõnekas ja mõjus kujund.

Hugo Simbergi kunstnikuteelt leiame mh Tampere Toomkiriku lae- ja seinamaalingud, mida võib samamoodi nimetada oma ajastu immersiivseks kunstiks, mille sisse kirikuline uppus. Vitraažides järgis Simberg traditsioonilist kristlikku stiili ja väärtusi, kuid maalid polnud sugugi tavapäraselt piibliteemalised. Balustraadi ümbritseval kaunistusel on viinapuud kandvad alasti poisid – sellist asja polnud varem nähtud ja eks selline piire nihutav – pop ja punk? – kirikukunst tekitas palju kõmu.

***

Hugo Simberg on üks Soome sümbolismi kõige olulisemaid kunstnikke. Müüdid, muinasjutud, ja kujutlusvõime andsid Simbergile uue kunstikeele. See tegi võimalikuks raskete ja keeruliste ideede ning emotsioonide väljendamise. Kuigi mõnikord stilistiliselt naiivsed, ei ole Simbergi teosed üheselt selgitatavad, vaid sisaldavad mitmeid haakuvaid tasandeid ja tõlgenduskihte.

See unikaalne virtuaalse reaalsuse näitus esitleb Simbergi valgustundlikke, paberipõhiseid guaššmaale, mis tavapärasel viisil välja panduna põrkuksid mitmete piirangutega. Teosed on loodud hilistel 1890. aastatel, mil Simberg oli alles oma karjääri alguses, elas Ruovesis ja õppis Akseli Gallen-Kallela käe all ning reisis Londonisse, Pariisi ja Itaaliasse. 

Näituse Eestisse jõudmist on toetanud OP Corporate Bank plc Eesti filiaal, kelle jaoks on see esimene kord toetada Soome-Eesti kunstipartnerlust – harukordne ja uuenduslik kunstiprojekt lausa kutsus ühinema.