Soome 100. juubeli puhul avati Helsingi Disainimuuseumis näitus “100 Soome asja”, mis jutustab Soome iseseisvuse loo argiste asjade kaudu. Läbi viie Euroopa riigi rändav näitus on osa Eestis tegutseva Soome Instituudi suurprojektist ja on valminud koostöös Eesti asjatundjatega. Soome Instituudi ideest sündinud näituse avamine on ühtlasi ka Soome 100 Eesti programmi avalöök. 

Mis sinu meelest Soomet kõige paremini iseloomustab? Aalto vaas aastast 1936, mobiiltelefon Mobira Cityman 1987 või plastikviht aastast 1991? Näitus “100 Soome asja” kirjeldab soomlasi argiste, uuenduslike ja humoorikate asjade kaudu, esitledes üht eset iga Soome iseseisvusaasta kohta.

Näituse korraldaja on Soome Instituut Eestis ja selle kuraatorid on tuntud soome kirjanik ja kunstiloolane Anna Kortelainen ning disainer Pekka Toivanen. “Näituse üks eesmärke on inspireerida erinevas vanuses vaatajaid nii Soomes kui ka maailmas, panna neid mõtlema, mis võiks just tema sugupõlve jaoks tähtis olla või temas mälestusi äratada,” räägib kuraator Anna Kortelainen.

Soome 100. sünnipäeva teema on Üheskoos! (yhdessä) ning see innustas instituuti looma midagi sellist, mida saavad kasutada ka Soome esindused mitmel pool maailmas. Tänu kuraatoritele sündis mõttest  inspireerivalt pooltõsine ja poolhumoorikas sissevaade soomlase praktilisse ja innovatiivsesse olemusse.

100 SOOME ASJA

 • Korraldaja: Soome Instituut Eestis
 • Kuraatorid: Anna Kortelainen ja Pekka Toivanen
 • Näitusearhitektuur: Valge Kuup, Eesti
 • Veebinäitus: Kris Haamer, Haam Ventures, Eesti
 • Visuaal: Muotohiomo, Soome
 • Toetajad: Soome 100,  Suomen Taideteollisuusyhdistyksen 100-vuotissäätiö, Alfred Kordelinin Säätiö, Soome Haridus- ja Kultuuriministeerium
 • Koostööpartnerid: Soome kultuuriinstituudid ja saatkonnad

5 riiki, 13 keelt

Näituse järgmine peatus on Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossi tallihoone Tallinnas tänavu suvel (10.6.–20.8.2017). Siit rändab “100 Soome asja” Oslosse, Madridi ja Riiga.

Näitusel on ka veebiversioon aadressil www.100objects.fi, mida lisaks instituutidele levitavad Soome saatkonnad kogu maailmas. Veebitekstid on saadaval 13 keeles, muu hulgas ka eestikeelseina, aga ka näiteks jaapani ja araabia keeles.

Soome ja soomlaste lugu jutustav ülevaatenäitus on toodetud Eestis ja koostöös siinsete asjatundjatega: näituse on kujundanud ettevõte Valge Kuup ja ka näituse veebiversioon on valminud Eestis firmas Haam Ventures.

Eesti Soome 100 programmi avalöök

Soome Instituudi jaoks on Helsingis avatud näitus Soome 100 Eesti programmi suur avalöök. Soome sünnipäeva-aasta suur päev Eestis on 10. juuni, mil toimub palju Soomega seotud üritusi:

 • juubeliaasta peasündmus Eestis – suur Soome 100 kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul
 • Soome tänavatoidukokad Tallinna Tänavatoidufestivalil
 • Soome kaasaegse tsirkuse artistid Tadaa! tänavakunstifestivalil
 • 100 Eesti-Soome jalgpallimatši ja palju muud.