Soome Instituut avab Tallinnas Viru Keskuses täna, 3. novembril fotonäituse „100 hetke“. Väljas on valik fotokonkursile saadetud soomlaste Eesti fotodest ja eestlaste Soome-teemalistest piltidest. Väljapaneku avamisel kell 13 antakse üle ka konkursi peapreemiad. Eesti ja Soome 100. juubelile pühendatud näitus jääb avatuks kuni 19. novembrini ja rändab siis edasi Tartusse ning Helsingisse.

Tänavu suvel korraldas Soome Instituut sotsiaalmeedias fotokonkursi, kus eestlased püüdsid pildile Soomega seotud elamusi ja soomlased omakorda pildistasid Eestit. Ühtekokku jagati märksõnadega #soomehetk ja #vironhetki üle 2000 foto. Žürii valis nende seast välja 50 fotot mõlemast riigist. Sündis koondnäitus “100 hetke” kahest lähedasest naabrist ja sellest, kuidas nad teineteist näevad.

Näituse on kujundanud Kadri Klementi arhitektuuribüroost b210, näituse graafiline disainer on Moonika Maidre.

Žüriisse kuulunud tuntud Soome fotograafi, äsja Soome kultuuri tulevikuauhinnaga pärjatud Meeri Koutaniemi sõnul üllatus ta, kui vähe oli nii eestlaste kui ka soomlaste tehtud fotodel inimesi: „Pildid räägivadki ehk rohkem naabermaast kui naaberrahvast.” Teise žürii liikme Raul Rebase sõnul tõid fotod samas välja kahe rahva sarnasuse – armastuse looduse vastu. Lisaks nimetatuile kuulusid žüriisse veel Postimehe fotograaf Eero Vabamägi, Helsingin Sanomate fotograaf Akseli Valmunen ja Soome Instituudi juhataja Anu Laitila (töötas aastail 2015-2018).

Selgunud on peapreemiate võitjad!

Autor Kristjan Kongo

Lähte. Autor Sonja Miettunen

Žürii valis 100 näitusepildi seast välja ka kaks peapreemia väärilist fotot. Kategoorias #soomehetk võitis eestlase Kristjan Kongo droonifoto Soome saarestikust ja kategoorias #vironhetki osutus võitjaks Sonja Miettunen, kelle kaunis looduspilt on tehtud Lähtel Tartumaal. Kui tihedaks on naabrite suhted muutunud, seda illustreerib ka fakt, et juhuse tahtel osutusid võitjateks Soomes elav eestlane ja Eestis elav soomlane. Mõlemad peaauhinnad pani välja Tallink ja selleks on äriklassi reis kahele naabermaa pealinna koos ööbimisega hotellis.

Näitusetuur Eestis ja Soomes

  • Tallinn, Viru Keskus 3.–19.11.2017
  • Tartu Kaubamaja, 23.–8.12.2017
  • Helsingi, Sanomatalo, 25.1.–11.2.2018

Konkursi ja näituse korraldaja on Soome Instituut koostöös ajalehtedega Postimees ja Helsingin Sanomat.

Partnerid: Tallink, Viru Keskus, Tartu Kaubamaja, Sanomatalo, Iittala, HeyDay Organic, Tallinna linn, Muumimaailma, Tallinna Teletorn, Rode Gift Shop, Bold Tuesday, Tilk!, Wolt

Meediapartnerid: Eesti Meedia, The Baltic Guide

Toetavad: EV100 ja Soome 100