Märtsi keskpaigas toimus kaheosalise fotograafiakursuse esimene osa, kus sai õppida taimedega fotoilmutuse põhitõdesid. Osalejatel oli võimalus õppida Joonas Ahtikallio poolt välja töötatud uuenduslikke pimikus ilmutamise võtteid. Septembris on ootamas jätkukursus, kuhu on oodatud ka need, kel ei õnnestunud osaleda esimesel kursusel.

Foto: Kristiin Hanimägi

Joonase juhendamisel luuakse kauneid mustvalgeid fotosid, kasutades ajaloolisi protsesse ökoloogilise lisandiga, jätkusuutliku ilmutusvedelikuga, mis koosneb erinevatest valgustundlikest taimedest, C-vitamiinist ja soodast. Kursuse kontseptsiooniks on inimese ja looduse vahelise suhte mõistmine ning kunsti ja looduse seoste uurimine. Kursus sobib erineva taustaga fotograafidele, pimikus töötamise põhitõdede tundmine on kasulik, ent pole osalemiseks vajalik.

Kursuse korraldaja, TYPA trüki- ja paberikunstikeskuse hariduskeskuse juhataja Kristel Kotta sõnul hindasid kursust eriti kõrgelt Tallinna Fotomuuseumi töötajad, kes kutsusid Joonase suvel ka oma muuseumi rääkima ökoloogilisest fotoilmutusest.

Märtsis tehti sissejuhatus teemasse, demonstreeriti analoogfotode ilmutamist ning erinevaid fotopaberi ilmutamise tehnikaid. Kursuse lõpus istutati fotokunstiks sobivad taimed, mis soojemate ilmade tulles viiakse Aparaaditehase kogukonnaaeda sügiskursust ootama.

Teine kursus toimub 23. septembril kl 14:00 – 18:00 ja 24. septembril kl 11:00 – 15:00.

Foto: Kristiin Hanimägi

Jätkukursusel minnakse sügavuti taimedega ilmutamise protsessi üksikasjadesse. Töötatakse esimese kursuse tulemustega ja kogukonnaaeda istutatud taimedega ning rafineeritakse ilmutusvedelikke.

Teisel kursusel saab osaleda ka ilma esimest kursust läbimata. Kursusel osalemiseks ei ole vaja varasemat pimikus töötamise kogemust, kuigi baasteadmised analoogfotograafiast tulevad kasuks. Registreerimiseks kirjuta aadressil typa@typa.ee.

Juhendaja Joonas Ahtikallio on analoogfotograaf Soomest. Ta on Jyväskylä Loova Fotograafia Keskuse juhatuse liige ning annab analoog- ja nõelaaugufotograafia kursusi. Ühtlasi arendab ta piltide ilmutamiseks kaasaegset ja jätkusuutlikku, taimedel põhinevat meetodit. Ta on olnud Tartus vahetusüliõpilane ning soovib korraldada oma looduslähedase fotokursuse just peatses kultuuripealinnas.

22. septembrist kuni 26. novembrini 2023 saab TYPA galeriis tutvuda ka Joonas Ahtikallio fotonäitusega “Pime aed” (Pimeä puutarha). Näitusetööd on loodud samal ökoloogilisel meetodil, mida Ahtikallio oma TYPA eksperimentaalse fotokursuse raames õpetab.

Hind: 80€, tudengitele 65€.

Kursus viiakse läbi inglise keeles.

Toetab Soome Instituut.

Foto: Kristiin Hanimägi