Mitmes mõttes erakordne ja mitmes mõttes piirideülene näitus “Sõnast pildiks” toob kokku eri kunstivaldkonnad, erinevad keeled ja kolmest eri riigist pärit loomeinimesed. Näitus jääb Riia keskraamatukogus (Brīvības iela 49/53, 2. korrus) avatuks septembri lõpuni.

Näitusel “Sõnast pildiks” kohtuvad Soome ja Eesti vahet pendeldav fotograaf Elina Simonen, Luulesõidu luuletajad Susinukke Kosola (Soome), Sveta Grigorjeva (Eesti) ja Madara Gruntmane (Läti) ning Aalto ülikoolis õppivad noored moedisainerid Triin Tint ja Tauri Västrik (Eesti), Laima Jurča (Läti), Laura Rusanen (Soome). Luuletustest inspireeritud moefotod viivad vaataja Lasnamäele, Rummu karjääri ja Kohilasse. Fotodel on vangistatud hetked isikupäratute korrusmajade vahel, liiklusmöllus, hüljatud tuhamäel ning kadunud aegu õhkuvas aias. Pilte ühendab fotograafi pilk, mis on suunatud objektile, ühtaegu tuttavale ja võõrale.

Elina Simonen on Soomest pärit moe- ja portreefotograaf, kes on töötanud mitmel pool maailmas. Tehnilise filigraansuse kõrval iseloomustab tema töid tugev kunstiline ambitsioon. Luulest inspireeritud moefotode sari sündis tihedas koostöös stilist Alli-Liis Vandeliga.
Luulesõit (Poetry Ride, Runoajelu, Dzejas brauciens) on mitmekeelne luulefestival, mille ringreiside eesmärk on edendada luule tõlkimist. Näitusel kasutatavad luulekatkendid on väljas originaalkeelsetena ‒ soome, eesti ja läti keeles. Susinukke Kosola ja Madara Gruntmane luuletuste juures on ka eestikeelsed tõlked.

Näituse ametlik avamine toimub 7. septembril kell 17. Sõna saavad Soome suursaatkonna esindaja, Riia keskraamatukogu juhataja Dzidra Šmita, Soome Instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi, fotograaf Elina Simonen. Avaprogrammis esinevad ka Luulesõidu luuletajad Sveta Grigorjeva (Eesti), Madara Gruntmane (Läti) ja Susinukke Kosola (Soome).

Näitusega tähistatakse Soome Instituudi 30. tegevusaastat Eestis.
Lisainfo: Soome Instituudi kultuuriprogrammi juht Duha Elsayed, 5857 5638