21.08 – 30.08.2020 esitletakse Tammiku mõisa maadel ja Kohilas rahvusvahelise keskkonnakunsti sümpoosioni vältel valminud kunstiteoseid/installatsioone. Vaadata saab Soome, Läti ja Eesti kunstnike endistest tööstusmaastikest inspireeritud töid.
Rahvusvahelise keskkonnakunsti sümpoosioni kuraator Elo Liivi sõnul tutvustab sümpoosion keskkonnakunsti võimalusi ja suutlikkust kirjeldada inimese ja keskkonna vahelisi suhteid. Tema sõnul otsivad TAKKK-i keskkonnakunsti sümpoosionil osalevad kunstnikud vastust küsimusele, kas hüljatud kohad mäletavad inimesi. „Oma töödega peatavad kunstnikud hetkeks Kohila ja Tammiku piirkonna kunagiste tööstusrajatiste loodusliku teisenemise ning katkestavad kunagiste maamärkide haihtumise inimeste mälust,“ ütles Liiv.
Sümpoosioni korraldaja Alide Zvorovski sõnul on eesmärgiks uuest küljest avastada inimeste loodud ja seejärel hüljatud maastikke. „Kunstiteosed pakuvad publikule võimaluse (taas) tundma õppida, meenutada ja väärtustada piirkonna ajalugu ning saada osa tööstusmaastike taaselustamisest,“ märkis Zvorovski. „30.08 korraldame huvilistele Tammikul ja Kohilas giidituuri, et tutvustada teoseid lähemalt,“ lisas ta.
Soomest osaleb sümpoosionil terase silmaga fotograaf Elina Simonen, kes jäädvustab paberivabriku endiseid töötajaid. Portreenäitus eksponeeritakse ajaloolise paberivabriku peahoone fassaadil. Läti kunstnik Ansis Dobičins, kujutab maailma ja ühiskonda metafooriliste installatsioonide ja skulptuuride kaudu. Eestit esindavad sümpoosionil keskkonnateadlik moedisainer Lilli Jahilo ja kaks kunstnikerühmitust. Moedisainer Lilli Jahilo esitleb interaktiivselt vabrikutöölise rõivaste interpretatsioone. Triinu Jürvesi, Villem Jahu, Kaarel Kütase keelemängude ja huumoriga laetud installatsioonid kaasavad avalikku ruumi interaktiivselt ning rühmitus “Inimesed vaatavad merele” koosseisus Villu Plink, Indrek Mikk ja Kristjan Sisa pakuvad mõtisklemist, kuidas olla inimene kooskõlas loodusega ja leida oma õnne vastutustundlikult.
Keskkonnakunst on sotsiaalse ja poliitilise suunitlusega kunstivorm, mis tegeleb inimese ja looduse vaheliste suhetega, pöörates tähelepanu looduskeskkonna haavatavusele, üleekspluateerimisele ning inimese loodusest võõrandumise probleemidele. Keskkonnakunst taasloob reaalsust, pakkudes alternatiivseid võimalusi piirkondade ja maastike mõtestamiseks.