Piir on praegu igapäevaselt uudistes. Eriti üks piir – see, mille Venemaa ületas Ukrainas. Vägivaldne piiri ületamine on sõda. Piiride kaitsmine aga pole ainult sõjaväe asi. Kõige olulisem piir asub kahe kõrva vahel – mida me sinna laseme ja mida mitte. Piiride kaitset tuleb käsitleda ka kunstis, mitte ainult uudistes.

Soomlasena tunnen endiselt viha piiri pärast, mille Nõukokude Liit ehitas Soome ja Eesti vahele. See piir oli müür, raudne eesriie, mis eraldas meid kahte, ühisest juurest võrsunud veelinnurahvast. See oli kultuuri mõrv. Nüüd piiri pole, meil on lausa Schengen ja saame vabalt liikuda, aga piiri pikajalised mõjud on meie omavahelises suhtlemises endiselt tunda.

Seetõttu olen väga rõõmus selle üle, et piiriteemasid käsitletakse piireületavalt muusika-luuleteoses PIIR. Meie peaksime omavahel jõudma mitte piiriületamiseni, vaid piiriunustamiseni. Siis oleks okupatsiooni saba söödud.

Elame hetkel Euroopas, kus on kerkimas uus range piir. Kas see piir on ületamatu? Kui palju see muudab meie tulevikku? Eesti mäletab, kuidas oli elada ületamatu piiri taga – piiri, mis ei kaitsnud, vaid hoidis vanglas.

Tänaseid piire loob ühiskonna poliit- ja vestluskultuur. Arvamused polariseeruvad, keegi ei astu sammugi tagasi.

Kultuur on aga oma olemuselt piire ületav. Uue loomiseks hangitakse inspiratsiooni, laenatakse, jagatakse, õpitakse teistelt. Üle piiri ulatatakse käsi.

Hannele Valkeeniemi. Foto: Heikki Nenonen

Kõikidest piiridest enda sees pole me isegi teadlikud. Üks teose tervikust välja rebitud mõte tuleb Elo Viidingult, kelle sõnul on enda piiride tundmine tugevus: Me kanname eneses jõudu, mis piiride tundmisest võrsunud. Minu jaoks on piiride tundmine siin võtmesõna.

Teos PIIR etendadakse nüüd kahes piiriga eraldatud kaksiklinnas, mil on väga erinev iseloom. Valga-Valkas on piir nähtamatu, justnagu ühtse Euroopa sümbol, üle piiri saab kasvõi kiikuda. Narva-Ivangorodis on aga piir muutumas müüriks, Ida ja lääne vaheliseks piiriks.

Kas piiri peal on ohtlik elada? Vastus on jah ning samas ka ei. Oleme ju meie, eestlasted ja soomlased, siin ellu jäänud. Äsja möödus täpselt 84 aastat Soome Talvesõja lõppemisest. Oluline meeldetuletus sõjast, mis oli sarnane praegusele Ukraina vabadussõjale. Kõigest hoolimata jäi püsti piir Soome ja NSV Liidu vahele. Venemaa piiri ei pea, Ukraina peab suutma oma piire kaitsta.

Ma tahan väga tänada kunstnikke uue teose sünni puhul! Kutsun kõiki sellest osa saama ja piiride üle mõtlema – on need siis riigipiirid või meie sisemised kaitsepiirid. Mõtlema selle üle, millal on vaja elujäämise nimel piire kaitsta ja millal leida julgust nende ületamiseks.

 

Hannele Valkeeniemi

Kõne PIIR kantaadi pressiüritusel Tallinnas 13.märtsil 2024

PIIRi esmaetendus  Valgas 7.mail kl 18 2024 osana Tartu2024 põhiprogrammist
PIIRi teine etendus Narvas 8. mail kl 18 2024