Maikuus esietendub Valgas soome-eesti muusikaline luuleteos PIIR. See on kantaat, mis on kirjutatud spetsiaalselt esitamiseks piiriga jagatud kaksiklinnades. Teos valmib Tartu 2024 kultuuripealinna põhiprogrammi jaoks. Järgnevatel aastatel etendatakse teost Euroopa kultuuripealinnas Nova Goricas Sloveenias, mis on samuti piiriga jagatud kaksiklinn ning seejärel Oulu 2026 kultuuriprogrammi raames Tornio-Haaparantas.

PIIR räägib piiride ületamisest, ja on ka loodud uudsel, piire ületaval viisil. Idee sündis Tuglase seltsis, kus sooviti tuua ühiselt looma Soome ja Eesti heli- ja sõnakunstnikud. Autorid varem teineteist ei tundnud.

Heliloojaks kutsuti tuntud soome helilooja Olli Kortekangas. Tema valis välja eesti kirjaniku, kelle tekstid teda inspireerivad – libreto kirjutas Elo Viiding. Lähtekohaks oli üheskoos luua väikesele soome-eesti ansamblile teos, mida oleks lihtne üle piiride liigutada.

Teksti autor Elo Viiding. Foto: Heikki Nenonen

Kaasati mõlema maa tippmuusikud: kitarrist ja Tallinna kitarrifestivali kunstiline juht Tiit Peterson, Eesti flöödimängija Neeme Punder ja rahvusvaheliselt tuntud Soome bariton Ville Rusanen. Nii sündis piiriülese koostööna PIIR – kompositsioon lauljale, deklamaatorile, kitarrile ja flöödile.

– Ka teose loomisel on autoritel tulnud korduvalt oma piiridest üle astuda, ütles Tuglase seltsi juhataja Jaana Vasama.

PIIR kõneleb piiril olemise väljakutsetest, hirmudest piiride ületamise ees ja julgusest piiritakistusi ületada. Teoses käsitletakse piiril olemise teemat erinevatel tasanditel: nii individuaalsel, psühholoogilisel ja füüsilisel kui ka metafüüsilisel tasandil.

– Piir on teemana taas äärmiselt aktuaalne. Oleme sunnitud mõtlema, kui kõrgeks piir ida ja lääne vahel kasvab ning kui ületamatuks see muutub. Kuidas piiril elada? Nende küsimustega tuleb tegeleda ka kunstis, mitte ainult uudistes, sest kunst aitab mõtestada, ütles Soome Instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi.

PIIR viiakse eri kultuuride ja maade piirialadele. Teost mängitakse piirilinnades, kus inimesed on sajandeid harjunud elama rahumeelselt kahe kultuuri ristumiskohas.

PIIR tegeleb piiride ületamisega individuaalsel tasandil, seejuures unustamata riikide ajalugu. Inimene võib füüsiliselt mingi piiri ületada ja samal ajal jääda psühholoogiliselt teisele poole piiri, ilma seda ületamata.

Muusika autor Olli Kortekangas. Foto: Heikki Nenonen

Helilooja Olli Kortekangas on loonud 150 teost, sh mitu ooperit ja koorimuusikat.

– Uus on see, et see on kammermuusika, kus tekst on tähenduslik iseendana ja on samas ka nagu üks instrumentidest, kirjeldab ta.

PIIR on umbes 45-50 minuti pikkune tervikteos.

Teose visuaalse ilme lõi graafik Kaisa Jussila.

Teose esmaettekanne toimub Valga-Valka Eesti-poolses osas, Valga Kultuurikeskuses teisipäeval, 7. mail kell 18. Etendus on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammist. Pärast etendust arutatakse piiri temaatikat vestlusringis, milles osalevad Marju Lauristin ja David Vseviov. Arutelu juhib Joonas Hellerma.

Teose teine ​​etendus on Narva raekojas kolmapäeval, 8. mail kell 18.

Mõlemad etendused on kavas mai esimesel nädalal, mil Eesti tähistab EL-i ja NATO liikmelisuse 20. aastapäeva.

Me kanname eneses jõudu, mis piiride tundmisest võrsunud. – Elo Viiding

PILTE PRESSIÜRITUSEST SIIN  
PILTE TEGIJATEST SIIN

Lisainfo:

Jaana Vasama, jaana.vasama@tuglas.fi, p. +358401982758

juhataja, Tuglase selts

Hannele Valkeeniemi, hannele.valkeeniemi@finst.ee p. +37256886939

juhataja, Soome Instituut