Helsingi džässifestival ja plaadifirma We Jazz toob Tallinna rea kõrgetasemelisi artiste. Sel kevadel astuvad Sveta Baari laval üles veel OK:KO ja duo Timo Lassy & Teppo Mäkynen.

Soome džässimaastikku tugevalt mõjutav We Jazz on napi kümne aastaga kasvanud ajaga kaasaskäivaks elujõuliseks ettevõtteks, mis annab välja muusikat ning lisaks iga-aastasele suursündmusele – We Jazz festivalile – korraldab džässiüritusi ka aastaringselt. Ettevõte sai alguse selle kunstilise juhi Matti Nivese diskoritööst 20. sajandi lõpul. Aastal 2011 loodi We Jazz Oy, millele järgnesid esimene We Jazz festival 2013. aastal ning plaadifirma esimene ametlik väljalase aastal 2016. Ärijuht Ami Vuorineni sõnul toimus firma laienemine orgaaniliselt, mille heaks näiteks on ka We Jazz festivali raames ilmuv samanimeline leht.

Huvi We Jazzi toomise vastu Tallinna sai tõuke külalisesinemistest jäänud eredatest muljetest: „Mõte korraldada midagi Tallinnas sündis algselt sellest, et Matti, mina ja We Jazz festivali tegevjuhataja Katariina Uusitupa olime viimastel aastatel külastanud lahe lõunakallast palju kordi, näiteks Tallinn Music Weeki ajal. Linn näis olevat ärgas ja suunatud aktiivsele tegevusele kunsti ja kultuuri vallas. See suhtumine ja lisaks veel väga põnevad esinemiskohad avaldasid meile suurt muljet,“ räägib Vuorinen. Idee konkretiseerumine nõudis tema sõnul ent veel üht õnnelikku juhust: „Nives põrkas Helsingis kokku oma vana kolleegiga, kes oli kolinud Tallinna. Pea üheaegselt käisid mõlemad välja mõtte, et We Jazz võiks teha midagi ka teisel pool lahte. Tõlgendasime seda kui signaali, et nüüd on aeg tegutseda.“

Kevadel Sveta Baaris esinevad kollektiivid iseloomustavad We Jazzi praeguseid suundumusi – need on leidlikud, innustavad ja avatud. Ühe kindla žanri asemel esindavad nad laia valikut eriilmelist muusikat džässi seest ja selle ümbertki. Vuorineni sõnul soovib We Jazz olla omamoodi kvaliteedimärk: „Kuraatorluse aspekt on meie tegevuses ülimalt oluline. Publik usaldab meid ja teab, et bänd või artist, kes esineb We Jazz brändi all, on tutvumist väärt.“ Märtsis esines Sveta Baaris Bowman Trio ja aprillis free jazzi viljelev Oaagaada. 

Järgmisena (11.05) astub Sveta Baari juba koduseks saanud lavalaudadel üles uue sugupõlve soome džässi esindav OK:KO. Trummar Okko Saastamoiseni juhendatav kvartett saabub Tallinna koosseisus Jarno Tikka (saksofon), Mikael Saastamoinen (kontrabass) ja Samuli Rautiainen (klaver). OK:KO muusikat inspireerivad bändi oma juured ja keskkond ning selle tulemusena sünnib sisukas, põhjamaine helikeel. Pärast veebruaris avaldatud ja palju kiidusõnu pälvinud albumi ”Syrtti” ilmumist on bänd usinasti tuuritanud. Elavas esituses saavad ”Syrtti” lood uue elu, kus on ruumi loomulikule muutumisele ja improvisatsioonile. Vuorinen kirjeldab live esituse ainulaadsust: ””Syrtti” lood on äratuntavad, kuid näitavad hästi, et plaadile talletatud versioon pole alati lõplik. Loov ja loominguline koosseis hoiab muusika värskena, lubades sel elada ja hingata.”

Timo Lassy & Teppo Mäkyneni värske plaat ilmub just tuuri ajal. Duot saab Tallinnas esinemas näha juunikuus.


Soome Instituut toetab We Jazzi kontsertite sarja Tallinnas TelepART programmi raames. Programm toetab nii alles karjääri alustavaid kui ka juba tegutsevaid Soomest pärit või Soome esinema siirduvaid loomeinimesi, kes soovivad saada rahvusvahelist kogemust muusika, tantsu, teatri, tsirkuse või etenduskunsti alal.