11. oktoobrist alates kutsub okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu vaatama Martin Rattase koomiksitel põhinevat rändnäitust “See oli siis kui Soome läksime”. Koomiksinäitus toob esile eestlaste lood Soome minemisest, kohanemisest ja tagasitulekust. 

Näituse avamise puhul andis Vabamu sõna noortele ning kutsub jagama nende endi rändekogemusi. Arutelu “Rändavad lapsed ja noored” tõi Vabamusse ligi 100 noort.
Pärastlõunal mõtisklesime üheskoos, mis paneb meid riikide vahel liikuma ja mis aitab kohaneda. Tartu Ülikooli kultuuriuurija Pihla Maria Siim räägib laste rändekogemusest ning esitleb eesti laste kirjutatud raamatut “Minu kaks kodumaad”.

PROGRAMM

12.00 Vabamu direktori Keiu Telve sissejuhatus “Miks inimesed lähevad teise riiki elama?”
12.05 Soome suursaadik Timo Kantola avasõnad
12.10 Ida-Soome Ülikooli sotsiaalpoliitika professor Laura Assmuth “Eesti-Soome vahel liikumine on oluline”
12.15 – 12.30 Kunstnik Martin Rattas juhatab sisse koomiksite töötoa “Joonistades inimeste lugusid” ning joonistab koos noortega ja paralleelselt aruteluga rände teemadel koomikseid.
12.30 – 12.45 Kultuuriuurija Pihla Maria Siim räägib laste rändekogemusest ning esitleb Soomes elavate eesti laste kirjutatud raamatut “Minu kaks kodumaad”.
12.45 – 13.30 Aruteluring “Rändavad lapsed ja noored”. Aruteluringi juhib Vikerraadio saatejuhtRomi Hasa, kes on ka ise pikalt Soomes elanud. Oma kogemustest räägivad noored ise.
13.30 – 14.00 Ringkäigud näitusel “See oli siis kui Soome läksime” Näitus “See oli siis kui Soome läksime” toob esile eestlaste lood Soome minemisest, seal kohanemisest ja tagasitulekust.


Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu tänab koostöö eest: Ida-Soome Ülikool ja Kone Sihtasutus (rahastatud projekt „Liikuv ebavõrdsus: hargmaised pered Eestis ja Soomes“). Aruteluringi aitab korraldada Soome Instituut. Täname videopildi ja -salvestuse eest MIND Media / FB @mind99