Suvi on sobiv aeg lugemiseks, lastele ette ja koos lastega lugemiseks! Siin on soome autorite sellel aastal ilmunud teosed lastele ja noortele.

Karin Erlandsson. Mägironija

Tõlkinud Tiina Mullamaa, kirjastus Sinisukk

Põhjapoolne sadamalinn on varemeis. Iberis on külvanud häda ja viletsust. Lootuses leida Silmatera ja teha lõpp Iberise ülemvõimule, siirduvad Miranda, Sirts ja Lydia idapiirkonna mägedesse. Nad trotsivad külma, nälga, mägilaste tõrjuvat käitumist ja muid raskusi ning jõuavad lõpuks mäe pimedasse sisemusse. Seal ootavad neid ees ettenägematud seiklused.

„Mägironija“ on Karin Erlandssoni neljaosalise romaanisarja „Legend Silmaterast“ kolmas osa, kus autor kirjeldab kolme tüdruku teekonda müütilise Silmatera poole, mis on pärlitest suurim ja hinnalisim ning mis täidab inimese kõik igatsused. Kas vaprad tüdrukud leiavad pärli üles? Milline on selle edasine saatus? Põnevus tõuseb raamatu lõpuosaks haripunkti.

Eesti keeles on ilmunud ka sarja esimene osa – „Pärlipüüdja“ – ja teine osa – „Linnutaltsutaja“.

Riikka Jäntti. Väikese hiire külaline

Tõlkinud Dea Oidekivi, Rahva Raamatu kirjastus

Soe ja humoorikas pildiraamat väikese linnahiire tegemistest, kellega on lapsel lihtne samastuda. Sobilik jutustamiseks või ettelugemiseks juba päris pisikesele lapsele ja ka natuke suuremale, kes harjutab lause tasandil lugemistehnikat. Raamatut saab lugeda trükitähtedes.

Väike hiir on saanud paljude laste lemmikuks kõigepealt Soomes ja nüüd ka Eestis. Varem on eesti keeles ilmunud – „Väikese hiire jõulud“, “Väike hiir sõidab maale”, “Väikese hiire talv”, “Väikese hiire päev” ja “Väikese hiire suvi”.

Väikese hiire sari esineb Eesti Lasteraamatute Keskuse lugemissoovituste nimekirjades.

Sami Kaarla, Riina Kaarla. Levist väljas

Tõlkinud Mari Klein, Rahva Raamatu kirjastus

Suvevaheajal lausa kohustuslik lugemine loomi armastavatele poistele ja tüdrukutele!

Iseseisev Kati-e armastab loomi sama palju kui elektroonikat ja programmeerimist. Ti-bot on Kati-e ehitatud lendav robot. Koos on nad loomaabiagendid ja lahendavad lemmikloomadega seotud juhtumeid. Kati-e, Timi ja Ti-bot seiklevad maal. Talus on palju armsaid loomi ning ATV-ga on tore talutöödes aidata. Aga mis saab siis, kui Ti-bot on kadunud ja telefonil ei ole levi?

Tempokas „Loomaabiagentide” sari on võlunud lugejaid nii Soomes kui ka välismaal. Loomahull IT-tüdruk Kati-e, tema robot Ti-bot ja naabripoiss Timi pakuvad samastumisvõimalust paljudele lugejatele.

Hannele Lampela, Ninka Renttu. Printsess pisitriinu ja (kohutav) tõde titadest

Tõlkinud Lauri Juursoo, kirjastus Elust Enesest

Avasta koos Pisitriinuga, kuidas üks väike tõde võib kõike muuta!

Raamatus “Printsess Pisitriinu ja (kohutav) tõde titadest” kolib tüdruku ema kõhtu keegi elama ning Pisitriinu otsustab selgusele jõuda: kuidas see juhtuda sai ja miks ta ei võinud kolida kasvõi naabri juurde?

Põnevalt otsekoheses raamatus otsustab Pisitriinu sihikindlalt välja uurida, KUST titad tulevad ja KUIDAS nad seal ema kõhus kasvavad ja milliseks muutub vanema õe elu, kui tita sünnib. Ja muidugi ei hoia ta saadud teadmisi endale, vaid jagab täiskasvanutelt teada saadud tõe edasi oma mängukaaslastele.

Raamatut soovitab Eesti Lastekirjanduse Keskus ja selle väljaandmist on toetanud Soome kirjandusteabe keskus FILI.

Timo Parvela. Ella ja sõbrad pabularajal

Pildid joonistanud Anni Nykänen, tõlkinud Kadi-Riin Haasma, kirjastus Hea Lugu

Ella ja tema sõprade kool saab varsti sada aastat vanaks ning direktor ja õpetaja mõtlevad, kuidas oleks kõige targem suurt tähtpäeva tähistada: 

„Kits oleks hea kingitus. Või lehm. Kaev oleks ka hea, aga eks see ole muidugi kallim,“ arvas direktor. „Mingi selline kink oleks küll uhke auavaldus meie koolile.“

Timo Parvela sari „Ella ja sõbrad“ on rõõmustanud lugejaid üle kogu maailma juba 25 aastat! Raamatute põhjal on tehtud filme, näidendeid ja laule ning nüüd, kolmandas klassis, annavad hoogu juurde ka Anni Nykäneni koomiksilaadsed pildid.

 

Salla Savolainen. Asfalt!

Tõlkinud Lea Salumets, kirjastus Helios

Kiiver pähe ja kindad kätte, nüüd läheme teed ehitama!

Suur frees purustab vana teekatet ja asfalteerimismeeskond on juba täies tööhoos. Aga kuhu küll Kärmani kallur jääb? Tagatuled vaid vilguvad, kui ta veab koos oma koera Ruudiga töömasinaid, killustikku ja vedelat asfalti.

Salla  Savolaise kirjutatud ja illustreeritud raamat on esimene raamat sarjast, mis on täis suuri töömasinaid, vidinaid, teadmisi ja tegusid. Sarja järgmistes osades tutvustatakse betoonitehast ja romulat.

Tuutikki Tolonen. Agnes ja vari aknal

Tõlkinud Helena Lemendik, kirjastus Eesti Raamat

Auhinnatud müstikasari saab oodatud jätku!

Agnes ja tema ema on kolinud salapärasesse villasse. Käes on suvi ning villas otsustatakse korraldada kunsti- ja fotograafiakursused. Ühel päeval ilmuvad maalikursuse joonistuste hulka tööd, mida keegi enda omaks ei tunnista. Lisaks jäädvustab Agnese kaamera kummalise varju: keegi justkui seisaks Hugo tühja toa aknal. Kas Rauhala villal on rääkida veel mõni saladus?

Keskmisele kooliastmele mõeldud „Agnese“-raamatute närvekõditav sündmustik leiab aset üleloomulike nähtuste ja argielu piirimail.

Soome autori Tuutikki Toloneni kirjutatud sarjas on varem ilmunud teosed „Agnes ja unenägude võti“ (2020) ning „Agnes ja villa saladus“ (2021). Raamatuid kaunistavad Kati Vuorento joonistatud pildid.

Satu Varjonen. Oh, mis nina

Tõlkinud Lauri Juursoo, kirjastus Elust Enesest

Nõiatüdruk Telma alustab kooliteed ja põrkab sõna otseses mõttes ninapidi kokku klassi liidri Äilmega. Omapärane väike nõid ei satu paanikasse, vaid otsustab hoopis tegutseda, et sulanduda teiste seltsi.

See lustakas lugu käsitleb kiusamist välimuse pärast ning erinevuste aktsepteerimist. Võlumaagiaga täidetud lehekülgedel kohtate huumorit, mille äratavad ellu Mari Luoma vahvad illustratsioonid.

Raamat sobib suurepäraselt nii ettelugemiseks, aga ka juba lugema õppinud lastele, kes tahavad teksti ise avastada ja uurida.

Satu Varjonen. Suur munajaht

Tõlkinud Lauri Juursoo, kirjastus Elust Enesest

“Suur Munajaht” on järjeks Telma sarja esimesele osale “Oh, mis nina!”, kus kohtusime esmakordselt Telma ja tema põneva maailmaga. Selles raamatus avanevad uued seiklused, ootamatused ja naljakad olukorrad, mis viivad lugeja sügavamale Telma lummava maailma südamesse.

Armas nõiatüdruk Telma jätkab oma seiklusi, püüdes korraldada asju võimalikult hästi. Sel korral seisab ta silmitsi suure väljakutsega – nõidade ja inimeste lihavõttepühade erinevad traditsioonid tekitavad talle peavalu, kuid lisaks sellele tuleb tal hakkama saada ka vanaema Mürdi, hirmuäratava vanatädi ning uue sõbra Äilmega. 

Läbi sõbralikkuse, seikluste ja võlumaagia õpib Telma väärtustama erinevusi ning mõistma, et traditsioonide erinevused ei peaks olema takistuseks, vaid võivad tuua kaasa uusi ja põnevaid kogemusi.