Yle.fi ajakirjanik Minna Rinta-Tassi on kokku pannud kümme juhuslikus järjekorras soovitust, kus Soome eri paigus kunsti nautida. Tegime sellest lühikese kokkuvõtte, lootuses põhjustada eesti kunstisõprade suvise invasiooni Soome.

Näituseid on nii linnade uhketes kunstimuuseumides kui ka väikestes maakohtades, kus talgute korras või mõne sädeinimese eestvõttel põnev näitus püsti pandud. Jälgima peab ainult, millisesse kohta pääseb tasuta ja kuhu osta pilet. NB! Muuseumid pakuvad ka tasuta külastuspäevi, näiteks Ateneumi kunstimuuseumisse pääseb tasuta 14. juulil ja 17. augustil.

1 Helsingi Biennaal

Paadireisil Helsingist Vallisaari viib saarele Helsingi biennaali kunstiteoste juurde. Kohal on 29 kunstnikku ja kunstnike kollektiivi Soomest ja välismaalt. Biennaali töid on eksponeeritud ka Helsingi kunstimuuseumis HAM. Avatud kuni 17. septembrini.

https://helsinkibiennaali.fi/

Teiste seas saab Mänttä maalikunstinädalatel näha Emma Ainala teoseid. Foto: Jussi Mankkinen / Yle

2 Mänttä kujutava kunsti nädalatel

saab hea ettekujutuse Soome moodsa kunsti hetkeseisust. „Puu taga“ nimeline väljapanek on nii rikkalik, et seal kulub päev rahulikult ära. Vaadata saab 36 kunstniku või rühmituse maale, keraamikat ja skulptuure.

Sõit Helsingist kestab u 3,5 tundi, aga vahepeale jääb samuti kohti, kus teha peatus, keha kinnitada, ujuda või niisama loodust nautida. Näitus on avatud suve lõpuni.

https://www.kuvataideviikot.fi/index.htm

3 Edelfelti rahvuslikud aarded Ateneumis

Kunstnik Albert Edelfelt (1854–1905) oli oma aja kosmopoliit, kelle loomingust on väljas nii kuulsaimad kui vähem tuntud teosed. Näitus on avatud kuni 17.septembrini.

https://ateneum.fi/nayttelyt/albert-edelfelt

Kaj Stenvall. Don’t Blame Me. Foto: Antti Lähteenmäki / Yle

4 Putini verised rõivad Turus – näitus „Sodan kasvot“ (Sõja nägu)

Kunstnik Kaj Stenvall teinud Putini ainelisi maale alates Venemaa kallaletungist Ukrainale. Stenvall on maalinud Vene presidendi käed ja riided ukrainlaste verest nõretavatena, teosed võtavad seisukoha ja on kunstniku sõnul sõjavastased.

Näitus Turu Taiteen talos on avatud kuni 6. augustini.

https://taiteentalo.fi/tapahtumat/kaj-stenvall-sodan-kasvot/

5 Rampsidest ja skate’idest

Soome rulatajate ja skeitijate subkultuuriga saab tutvuda Vantaa kunstimuuseumis, mis kirjeldab ala harrastajaid maalikunstis. Näitus “FLIP! Skeittaus & taide” Artsi muuseumis Vantaal on avatud kuni 27. augustini.

https://www.artsimuseo.com/flip-skeittaus-taide

6 Nuutajärvi on kuum koht

Nuutajärvi klaasiküla oma klaasitehasega tähistab 230 aastast ajalugu juubelinäitusega. Näitusel „Kuuma kylä“ (Kuum küla) on väljas 40 kunstniku sada teost. Nuutajärvi paikneb Urjalas Tampere–Turu tee ääres. Näitus on avatud 27. augustini.

https://nuutajarvi.fi/ajankohtaista/juhlanayttely

7 Fotonäitus Gröönimaast

Fotograaf Tiina Itkonen on käinud Gröönimaal mitmel korral ja peatunud seal pikka aega. Näitus „Anori – Jäätikön hiljaisuus“ (Anori – liustiku vaikus) räägib maailma põhjapoolseimast põlisrahvast innuiitidest ja nende traditsioonilisest eluviisist, mis on kliimamuutuse tõttu ohtu sattunud.

Näitus on Helsingi Fotomuuseumis K1 avatud kuni 1. oktoobrini.

https://www.valokuvataiteenmuseo.fi/fi/nayttelyt/anori-jaatikon-hiljaisuus

8 Chappe puumajade keskel

Tammisaari puumajade idüll on ütlemata meeldiv keskkond niisamagi nautimiseks, ent aprillis avati seal ka Chappe moodsa kunsti muuseum. Muuseum räägib geneetiiku Albert de la Chapelle’i (1933–2020) elust ja esitleb ta kunstikollektsiooni.

Chappe kolm avanäitust on avatud kuni 3. septembrini.

https://chappe.fi/

9 Alvar Aalto jalajälgedes Jyväskyläs

Soome kuulsaima arhitekti Alvar Aalto (1898–1976) kunsti saab imetleda ta projekteeritud ehitistes, kuid Jyväskyläs avanes kevadel kaks Alvar Aalto projekteeritud muuseumit ühendav Aalto2-muuseumikeskus Kesk-Soome muuseumist ja Alvar Aalto muuseumist. Kuni järgmise aasta alguseni on väljas ka näitus „Ihmisen jäljet – maailmanperintöä“ (Inimese jäljed – maailma pärand).

https://aalto2.museum/

10 Unenäolised maalid Saksast

Saksa kuulsamate kunstnike hulka kuuluv Neo Rauchi ja ta abikaasa Rosa Loy maalid on esmakordselt eksponeeritud Soomes, näha saab neid kunsti- ja muuseumikeskuses Sinkka Keraval.

Näitus „Das Alte Land – Ikiaikainen maa“ (Igavene maa) on avatud 20. augustini.

https://www.sinkka.fi/