Laupäeval, 15. juunil toimub Põhja-Tallinna kogukonnamaja hoovis tasuta kogukonnafestival Rapacross Fest, kus astuvad üles Soome ja Eesti noored räpparid ning peaesinejad on ansambel Põhja-Tallinn ja Soomest Jens Grönholm aka JAG. Kolmapäeval, 12. juunil avalikustati Spotifys noorte räpparite ja produtsentide ühisalbum Rapacross vol 1.

Räpp on üks luule tänapäevastest vormidest ja seda on Rapacrossi noored aasta jooksul harjutanud nii Eestis kui Soomes. Üks noorte mentoreid, Eesti räppar ja Haabersti noortekeskuse juhendaja Kevin Poll  usub, et hiphop-kultuur, kuhu ka räpp kuulub, õpetab noortele mh kokkuhoidmist, eneseväljendust, arendab sõnavara ja teadmisi.

Kevin Poll enda loodud reklaamgrafiti ees. Foto Peep Ehasalu.

„Kirjutamine on hea viis struktureerida oma mõtteid ja kogemusi; luua neist mingeid draamakaari ning põhjuse ja tagajärje seoseid. Paljud mu tuttavad räpparid on öelnud, et mingil teemal loo kirjutamine on aidanud neil kogu teemale lähemale jõuda – lugu tehes tuleb kujundada asjale ka oma vaade,” ütles Soome artist ja Rapacross mentor Aleksi Lemola.

Soomes on korraldatud räppmuusika töötubasid juba ligi 20 aastat mh koolides ja noortekeskustes ning mitmetele eri rühmadele, nagu vangid, narkomaanid, seksitöötajad ja lastekaitse kliendid. See on aidanud paljudel riskirühmadesse kuuluvatel noortel oma probleemidest kirjutada või rääkida ning seeläbi oma olukorda mõtestada. Selliste töötubade puhul on oluline nende eesmärgistatus – neis sünnib noorte oma looming. Juhendajad pakuvad pigem tehnilist abi nii rütmide loomisel kui ka tekstikirjutamise tehnilise poole avamisel.

Rapacross ehk räpp-sild üle Soome lahe toob kokku noored räpparid ja noorsootöötajad Soome lahe mõlemalt kaldalt kogukonnafestivalile Kopli Huvikooli õues (Kari 13) laupäeval, 15. juunil kl 14-20. Festival avaneb kl 14, misjärel vallutavad lava Soome ja Eesti noored räpparid Aaro, DeBu, Ella V, Elfedi, Emaj6eflow, Kri, Lil Autizmo, Markus, Metrimake, Nähtamatu, Odsy, Rom, Young Taavi, $imon, $ultan, 57even, kes on viimase aasta jooksul üheskoos uut muusikat loonud. Noori on olnud juhendamas kogenud räpparid Ain Nufin (Sander Alekand), DJ Logout (Aleksi Lemola), Fofkin (Kevin Poll), satu (Satu Saira) ja Tiia Karoliina (Tiia Meriläinen). Pärast kl 17 jõuavad lavale festivali peaesinejad ansambel Põhja-Tallinn Eestist ja Jens Grönholm aka JAG Soomest.

Lisaks vähemalt kolmes keeles kõlavale muusikale saab festivalialal nautida Põhja-Tallinna noortekeskuse korraldatavat kogupereprogrammi. Festival on külastajatele tasuta ja alkoholivaba.

Idee Eesti ja Soome räppiva noorsootöö kogemusi vahetada ja kokku liita tuli Soome Instituudis pärast seda, kui Eesti nublu ja Soome Mikael Gabriel üheskoos räppima hakkasid. Sellest ideest sündis koostööprojekt Rapacross. Rapacross Fest on osa Erasmus+ noorsootööprojektist Rap Across Gulf of Finland (RAPACROSS). Lisaks Soome Instituudile korraldavad seda Itäkeskuse Kipinä ja Põhja-Tallinna noortekeskus ning Helsinki Unity Music, kes andis välja RAPACROSS vol 1 albumi Spotifys 12. juunil 19 Soome ja Eesti räppari ja produtsendi loominguga.

Lähemalt räpi kasutamisest noorsootöös ja Rapacross projektist Müürilehe artiklis.