Aastavahetusel algab Soome iseseisvuse 100. juubeliaasta. Tulemas on kümneid tuhandeid sündmusi nii Soomes kui ka välismaal. Eestis on juubeliaasta kulminatsiooniks Soome-Eesti suurkontsert 10. juunil.

“Tulemas on meie sugupõlve tähtsaim juubeliaasta, mida tähistatakse aastaringselt kogu Soomes,” ütleb Soome Vabariigi suursaadik Eestis Kirsti Narinen. “Soome 100 teema on yhdessä ehk üheskoos. Seda aastat valmistati ette ja ka tähistatakse koostöös soomlaste ja Soome sõpradega. Seetõttu on mul väga hea meel, et Postimees avab Soome 100-teemalise portaali, kus kogu aasta vältel saab välja tuua seda, mis meile – soomlastele – tähtis tundub. Tähistame koos!”

Soome 100 teemaportaali peatoimetaja on Piret Kooli. Lisaks Eestile ja teistele naabermaadele korraldatakse üritusi pea sajas riigis üle kogu maailma. Pidustused algavad vana-aastaõhtul suure avaüritusega Helsingis.

Suur pidupäev 10. juuni

Eestis on Soome juubeliaasta peasündmus 10. juunil Tallinnas Vabaduse väljakul toimuv Soome 100 suurkontsert. Laval on mõlema riigi tuntud artistid ja kavas on muusikaline segu nostalgiast ning uutest trendidest, soomlaste ja eestlaste ühisesinemistest. Kontserdi ja mitmete teiste juubelisündmuste korraldaja Eestis on Soome Instituut.

Samal päeval avatakse Tallinnas näitus ”100 Soome asja”. Näitus kirjeldab argiste ja humoorikate asjade kaudu seda teed, mida mööda soomlased on tänasesse päeva jõudnud: vaesest riigist üheks maailma arenenuimaks maaks.

Veel mahub sellesama juunikuu laupäeva kavva Eesti ja Soome ühise sünnipäevapeo auks korraldatud suur jalgpalli maavõistlus, kus samal ajal toimuvate kümnete jalgpallimatšide käigus püütakse välja selgitada, kumb maa vutis parem on.

Soomega seotud sündmusi toimub Eestis palju kogu 2017. aasta vältel – olgu nimetatud või fotokonkurss “100 hetke”, kus eestlased pildistavad Soomet ja soomlased jäädvustavad Eesti hetki, aga Eestis saab proovida ka Soome tänavatoitu, näha ja kuulda Soome tsirkuseartiste, kirjanikke, muusikuid jpt.

Soome 100 lühidalt:
• Soome juubeliaasta esimesel trimestril tõstetakse Soomes esile ajalugu, demokraatiat, võrdõiguslikkust ja koolitust. Talvekuudel on mõistagi tähtsal kohal ka Soome talv ja soomlaste spordihullus. Suveteemaks on puhas loodus, näiteks on üks suve tippsündmusi jaaniöine ühismatk Saanatundru tippu.
• Juubeliaasta kava on kõigile osaleda soovijaile avatud. Igaüks võib esitada oma ettepaneku kuni 2017. aasta oktoobrikuu lõpuni aadressil.
• Juubeliaasta ettevalmistamise ja koordineerimise eest vastutab Soome 100 sekretariaat Soome Riiginõukogu kantseleis. Kogu Soomet hõlmava töö eest vastutab maakondade liidust ja kuuest suuremast linnast moodustatud 25-liikmeline piirkondlik võrgustik.

Soome 100 meediapartnerid on Eesti Meedia (Postimees) ja Baltic Guide.