Reedel, 12. aprillil selgusid Tartus parimad üldhariduskoolide soome keele tundjad juba 27. korda peetaval soome keele olümpiaadil.

Soome keele olümpiaadi medalistid. Foto Evelin Lumi

Võitjad selgusid kahes kategoorias: soome keel C- ja B-keelena. Võitjateks tulid vastavalt Kadri Reisner Viimsi gümnaasiumist (õpetaja Ruth Rappold), kes sai 157,75 punkti 182 punktist, ja Carolina Kaaver (õpetaja Helle Marttila) 132 punktiga Pärnu Koidula Gümnaasiumist.

Teiseks tulid Miia Malm (C-keel) Pirita Majandusgümnaasiumist (Kairi Männik) ja Kristel Kurg (B-keel) Jaan Poska Gümnaasiumist (õpetaja Triinu Palo). Kolmanda koha said Albina Bondar (C-keel) Tallinna Pae Gümnaasiumist (õpetaja Katrin Männimets-Sevastjanov) ja Kristiine Kiviste (B-keel) Tartu Tamme Gümnaasiumist (õpetaja Piibe Leiger).

Olümpiaadil tuli proovile panna vestlus- ja kirjutamisoskus ning lahendada sõnavara-, grammatika-, kuulamis-, tekstimõistmisülesandeid. Eesti teema-aasta 2024 on kultuurilise mitmekesisuse aasta ja siit tuli ka soome keele olümpiaadi teema „Veljeskansat virolaiset ja suomalaiset“ (Hõimurahvad eestlased ja soomlased). Suuliseks ülesandeks tuli ette valmistada ühe lähema sugulaskeele tutvustus, kirjutamisülesandes arutleti selle üle, kas väikekeeltel on tulevikku.

Pärast ülesannete lahendamist said nii õpilased kui õpetajad osaleda soome-ugri noorte ühingu „Hõimulõimed“ töötoas, kus pandi teadmised proovile lõbusas sõnamängus ja lauldi ühiselt läänemeresoome keeltes.

Tervitusi osalejatele tõid Soome suursaatkonna pressinõunik Sanna-Leena Immanen video teel, kohapeal Pille Põiklik haridus- ja teadusministeeriumist, TÜ läänemeresoome keelte professor Petar Kehayov, TÜ ja TLÜ soome keele lektorid Juha-Matti Aronen ja Jaakko Raunamaa ning Soome Instituudi programmikoordinaator Anneli Loodus. Osalejatele tegi kingitusi olümpiaadi pikaajaline sponsor Viking Line, parimaid auhindasid Tartu Ülikooli teaduskool, HTM, Soome Instituut, ajakiri Suomen Kuvalehti ja kirjastus Minerva.

Lõppvoorus osales 21 õpilast 9 koolist (10.-12. kl). Eelvoor toimus 29. jaanuaril Moodle’is ja osa võttis sellest 97 õpilast 12 koolist üle Eesti. Soome keele olümpiaadi korraldavad Tartu Ülikool, TÜ teaduskool, Tallinna Ülikool ja Soome Instituut. Olümpiaad kannab soome keele isa Mikael Agricola nime. 9. aprillil tähistatakse Soomes Agricola ehk soome keele päeva.

Foto Anneli Loodus