Reedel, 8. aprillil selgusid Tartus parimad üldhariduskoolide soome keele tundjad. Olümpiaad kannab soome keele isa Mikael Agricola nime, kelle auks tähistatakse Soomes 9. aprillil Agricola ehk soome keele päeva. Olümpiaadi korraldab Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut koostöös Soome Instituudi ja Tallinna Ülikooliga. 

Agricola olümpiaadi võitja Marleen Mägi Tallinna Ühisgümnaasiumist koos õpetaja Karola Velbergiga Foto: Evelin Lumi

Juba 25. korda toimuva soome keele olümpiaadi võitis Marleen Mägi Tallinna Ühisgümnaasiumist (õpetajad Karola Velberg ja Kairi Männik), kes kogus 141,5 punkti 176st. Teiseks tuli Ingrid Roosiväli Tartu Tamme Gümnaasiumist (õpetaja Piibe Leiger) 130 punktiga. Kolmanda koha sai Sigrid Siinmaa Tallinna Ühisgümnaasiumist (õpetaja Karola Velberg) 128,5 punktiga. 

Lõppvoorus osales 26 õpilast 8 koolist (9.-12. kl). Jaanuaris-veebruaris koolides toimunud eelvoorust võttis osa 125 õpilast 13 koolist üle Eesti. Soome keelt õpitakse üldhariduskoolides nii B- kui C-keelena ja kutsekoolides. 

Olümpiaadil osalejaid tervitas videosilla vahendusel Soome suursaadik Eestis Timo Kantola.  

Olümpiaadil tuli proovile panna vestlus- ja kirjutamisoskus ning lahendada sõnavara-, grammatika-, kuulamis-, tekstimõistmisülesandeid. Olümpiaad oli pühendatud raamatukogude aastale Eestis ja ülesanded olid teemal Kirjastovuosi 2022 – Kirjat ja tarinat  (Raamatukoguaasta 2022 – lood ja raamatud). Näiteks tuli kirjutada teemal, milline on parim viis loo jutustamiseks tänapäeva maailmas. Suulises osas arutleti koolis loetava kohustusliku kirjanduse ja lugemise kasulikkuse üle. 

 Pärast ülesannete lahendamist külastasid nii õpilased kui ka õpetajad Soome Instituudi raamatukogu, et omavahel kohtuda ning tutvuda raamatukogude ja Soome teemaga Tartus. Õpilased osalesid ka fotojahil Tartu linnas. 

Võistluspäev tipnes auhindade jagamisega. Olümpiaadil osalenuid tervitasid Soome Instituudi programmijuht Liina Ergma ja Tartu Ülikooli teaduskooli õpilastegevuse peaspetsialist Merle Rahkema. Igale osalejale tegi kingituse olümpiaadi pikaajaline sponsor Fazer Eesti AS. Parimad said auhinna Tartu Ülikooli teaduskoolilt, Soome Instituudilt, ajakirjadelt Anna, Tiede ja kirjastuselt Tammi.