Tänavukevadised kirjandusfestivalid Tartus ja Tallinnas toovad Eestisse kirjanikud, kes on osa põhjanaabrite kaasaegsest kirjandusloost. Kui Prima Vistal avaneb lugejatel võimalus kohtuda Juha Hurmega, siis Head Readil esinevad esinevad Soome kirjanikest Tomi Kontio, Leena Lehtolainen, Antti Tuomainen, Mia Kankimäki ja Jessika Aro.

Juha Hurme on kirjanik, teatrilavastaja, teatrite asutaja ja eestvedaja. Tema teos „Neem“ pälvis 2017. aastal Soome tähtsaima kirjandusauhinna Finlandia. 2021. aastal ilmus “Neem” ka eesti keeles, tõlkija Tiiu Kokla aga pälvis tõlke eest Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemia nominatsiooni. Tõlkija sõnul on “Neem” kirjutatud nii põnevalt, et seda võib lugeda nagu psühholoogilist romaani või ajaloolist põnevikku: “Aga ajalugu ei ole enam mitte informatsioon, vaid pull.”

Soome kirjanduskriitikute arvates oleks „Neem“ võinud lisaks ilukirjandusele kandideerida ka teaduskirjanduse hulgas kui entsüklopeediline ajalooteos. Teose haare on muljetavaldav – suurest paugust 19. sajandi alguseni. Sisu ja jutustamisviis on üllatav ja kaasahaarav. See pajatav stiil, mis tuhnib soomluse juurtes, esitab paljudele väljakujunenud arusaamadele väljakutse, pannes ka eestlasi meie soomlastega rööpse kujunemisloo tõttu reageerima.

Soome Instituudi programmikoordinaator Anneli Loodus: “Ootan põnevusega kohtumist kirjanikuga, kes Finlandia-auhinna kättesaamisel pöördus inimeste poole sõnadega: „Austatud inimesed, suured arukad ahvid!“.”

Kirjandusfestivali Prima Vista raames saab  kirjanik Juha Hurmega kohtuda 10. mail kell 18 Tartus (link)

Tallinnas 25. – 29. mail toimuval kirjandusfestivalil Head Read esinevad Soome kirjanikud Tomi Kontio, Leena Lehtolainen, Antti Tuomainen, Mia Kankimäki ja Jessika Aro. Festivali kava leiab siit (link)