28.11.2018 tehti Soome Rahvusteatris pidulikult teatavaks tänavused Finlandia kirjandusauhindade laureaadid. Ilukirjanduse Finlandia on romaaniauhind ja tänavu võitis selle Olli Jalonen romaaniga “Taivaanpallo” („Taevakumm“, kirjastus Otava).

Ilukirjanduse Finlandiale nomineeriti kokku kuus teost: lisaks Olli Jaloneni romaanile „Taivaanpallo“ veel Jari Järvelä „Kosken kahta puolta“ („Kahel pool koske“, Tammi), Katja Kettu „Rose on poissa“ („Rose on lahkunud“, WSOY), J. Pekka Mäkelä „Hunan“ (Like), Pauliina Rauhala „Synninkantajat“ („Patused “, Gummerus) ja Lars Sundi „Där musiken började“ („Kus algas muusika“, Förlaget/Teos).

Nominendid nimetab eelžürii, kuhu kuulusid Helsingi ülikooli kirjandusteaduse professor Heta Pyrhönen (žürii esimees), soome keele õpetaja Anne Helttunen ja ettevõtja Marjo Tuomikoski. Tänavu nomineeritud teoste kohta on öeldud, et erinevalt mullustest neis praktiliselt puudub Soome kaasaja kujutamine. Kõik kuus vaatavad minevikku ja nii mõnigi Soome piiridest väljapoole.

Lõpliku valiku nominentide seast teeb nn diktaator, kelleks seekord oli kultuuriajakirjanik, juba aastaid eetris olnud kirjandussaate „Aamun kirja“ („Hommikuraamat“) toimetaja ning tänavune Turu raamatumessi programmijuht Seppo Puttonen. Tema otsustas, kes saab ilukirjanduse Finlandia 2018. Vaieldamatu meistriteose „Taivaanpallo“ võitu oletasid paljud ning see osutus ka kogenud telemehe eelistuseks.

Taivaanpallo“ on Olli Jaloneni viieteistkümnes romaan. Raamatu tegevuspaigad on Saint Helena saar ja London 17. sajandil. Saarelt leiab astronoom ja loodusteadlane Edmond Halley endale terase pilguga abilise Anguse.

Taivaanpallo“ on raamat teadmisest ja teadmise jõust. Kriitikud on öelnud, et selles romaanis on Soome kirjandus maailmakirjandus. Olli Jalonen pälvib Finlandia auhinna juba teist korda ja nominentide hulgas on kirjanik varem olnud koguni viiel korral. Enne teda on kahe Finlandiaga pärjatud soomerootsi kirjanik Bo Carpelan.

Mõttekirjanduse Finlandia 2018 sai Seppo Aalto „Kapina tehtailla – Kuusankoski 1918“ („Mäss tehastes – Kuusankoski 1918“, Siltala). Laste- ja noortekirjanduse Finlandia võitis Siiri Enoranta „Tuhatkuolevan kirous“ („Tuhatsureva needus“, WSOY).

1984. aastal asutatud Finlandia auhind on Soome suurim kirjandusauhind, mida annab välja Soome Kirjandusfond (Suomen Kirjasäätiö). Preemiasumma on 30 000 eurot. Finlandia auhinna saamine tähendab ka seda, et raamatu tiraaž kasvab umbes kümnekordseks. Samuti võib auhind anda tõuke raamatu tõlkimiseks teistesse keeltesse.