Minna Canth oli vaevatud inimeste häälekandja ning tulihingeline võrdsuse eestkõneleja. Kuigi tänapäeval elame võrdõiguslikumas maailmas kui kunagi varem, on Canthi sõnum endiselt aktuaalne. Kutsume üles Minna Canthi päeva tähistama, osaledes temaatilises viktoriinis.

Minna Canth (1844–1897) on Soome ajalukku jäänud kui riigi esimene naiskirjanik ja -ajakirjanik, rahvusvaheliste aadete ja kultuuri kandja, radikaalne võrdsuse eest võitleja ja arvamusliider. Ta oli ka seitsmelapselise perekonna üksikhooldaja ning tal oli tugev ärivaist. Minna Canthi sünnipäeval, 19. märtsil heisatakse Soomes riigilipud. Tema auks kannab see päev võrdõiguslikkuse päeva nime. Sest just Minna Canthi elutöö tulemusena tõusis Soomes naine mehega võrdväärseks kodanikuks. See juhtus 1906. aastal, mil Soome naised said valimisõiguse.

Loe Minna Canthi kohta lähemalt (link), kasuta oma info otsimise oskusi ning testi teadmisi viktoriinis (link). Viktoriini küsimustele saab vastata kuni 27. märtsini. Kõikide viktoriinis osalejate vahel loosime 28. märtsil välja järgmised raamatud: Tuula-Liina Varise “Tahan tunda, et elan”, Tiina Hautala “Köstri kummaline külaline” ja Heidi Iivari “Tarton sarjarakastaja/Tartu sariarmastaja”.

NB! Ootame tutvuma Canthi teostega Soome Instituudi raamatukogus Tartus. Meilt saab nii laenutada kui ka kauglaenutada (link). Eesti keeles leiab meie riiulitelt kogumikku „Vaene rahvas“. Soome keeles on saadaval „Köyhää kansaa“, „Kauppa-Lopo“, „Salakari“, „Työmiehen vaimo (näidend)“, „Minna Canth – Ihmisen kuvia“ (novellid), „Papin perhe“ (arekeeles) ja „Anna-Liisa“ (näidend).