Üks maailma tunnustatumaid tšellokonkursse, iga viie aasta tagant peetav Paulo rahvusvaheline tšellokonkurss Helsingis, on jõudnud finaali ja täna selguvad võitjad (otseblogi yle.fi). Paulo nime tagant leiame aga Setomaalt pärit mehe Reko Paulo, kes pärast pikka karjääri Soomes jättis maailmale Paulo Fondi. Fond jagab stipendiume meditsiinialase teadustöö, ettevõtlusalase teadus- ja kasvatustöö ning kujutava kunsti ja muusika edendamiseks.

Hulda ja Reko Paulo pulmapilt Paulo Fondi kodulehelt.

Grigori Pawlow sündis 22.01.1891 Tedre külas toonases Petseri maakonnas. Helsingi politseiülema poolt aastal 1922 välja antud tunnistuse kohaselt oli ta kolinud Soome juba 1912. aastal, elades siin nii Suomenlinnas kui ka Malmil, ja läbinud sõjaväe sundteenistuse siinseis Vene vägedes.

Hulda Hildegard Helén sündis 12.06.1884 Lapinjärvel ja tutvus Helsingis Grigori Pawlowiga, töötades Vene laevastikuohvitseride klubis kassapidajana. Vene laevastikuklubi tegevuse lõppedes asutasid Hulda Helén ja Grigori koos kohvik-söökla Uudenmaan tänaval. Abielu sõlmisid nad 1920, tütar Marja sündis järgmisel aastal, 1922. aastal poeg Stefan, kelle nimi soomendati Teppoks. Samal aastal sai Grigori Soome kodakondsuse ja muutis 1931. aastal oma nime Reko Pauloks.

Paari 1917.a. asutatud kohvik Bellevue muutus restoraniks. Paulo pere omandas aastal 1922 restoraniruumid, pere korteri ja mõne muu korteri Bostads Ab Belvedres, Rahapajankatu 3. Nii algas juba keeluseaduse ajal hea toidu tõttu kuulsuse saavutanud Restoran Bellevue tegevus, mida Reko Paulo juhatas umbes 35 aastat. Kui Soome marssal Mannerheim soovis oma lemmikrestoranis Savoy nautida vene seljankat, toodi see restoran Bellevuest. Legendaarne restoran jätkas uute omanike all tegevust vene restoranina kuni tänavu veebruarini, mil Venemaa rünnak Ukrainale tõi kaasa tagasilöögi kõigele venelikule – üle saja aasta tegutsenud restoran sulges uksed.

Reko Paulo oli hea restoranipidaja, aga ka tähelepanuväärne ärimees, kes olevat elu lõpuni soome keelt „eestipäraselt väänanud“. Kriisiaegade järel 1934. aastal ostis Paulo Kinnisvaraseltsi Kaisaniemenkatu 4 kogu aktsiakapitali ja tegi hiljem muidki kasulikke kinnisvaratehinguid. Tänapäeval tuntakse Kaisaniemenkatu kinnistut nime all Kinnisvaraselts Paulo maja.

Reko Paulo surma järel 10.05.1957 lasid Marja ja Hulda Paulo koostada testamendi, millega pandi alus Paulo Fondile. Poeg Teppo Paulo oli langenud jätkusõjas, Hulda Paulo suri 1963. ja Marja Paulo järglasi jätmata 1965. aastal. Paulo Fond alustas tööd 1966. aastal. Eestikeelne artikkel perekonnaloost on Paulo Fondi kodulehel siin.

Paulo tšellokonkursse on korraldatud aastatel 1991, 1996, 2002, 2007, 2013 ja 2018, tänavune on järjekorras seitsmes. Konkursi kunstiline juht ja žürii esimees on tšellokunstnik Arto Noras. Paulo Fond on tšellokonkursi pearahastaja.

Paulo pere 1939. aastal: tütar Marja, Reko, Hulda ja poeg Teppo. Foto Paulo Fondi kodulehelt.