27. augustil 2020 tähistasime Soome Instituudi eestvedamisel koostöös Soome suursaatkonnaga Tallinnas esmakordselt Eestis Läänemere päeva. Programm oli niivõrd tihe ja mitmekesine ning koostööpartnerite nimekiri sedavõrd pikk, et lühikesest kokkuvõttest jääks selle kajastamiseks napiks. Proovime siiski!

Kutsusime kõiki üles Läänemere päeval jõudu mööda osalema

Läänemere päeva hakati tähistama eelmisel aastal Soomes John Nurmineni Sihtasutuse algatusel. Päeva mõte on pöörata tähelepanu Läänemerele kui meie kõigi ühisele looduslikule, ajaloolisele, kultuurilisele varandusele ning innustada inimesi ja ettevõtteid võtma ette konkreetseid tegusid selle olukorra parandamiseks. John Nurmineni Sihtasutus tegi ka sellekohase videoüleskutse, mis tõlgiti nii rootsi, inglise, vene kui eesti keelde:

Instituudi juhataja Anu Heinonen pöördus huviliste poole telesaates “Tallinna panoraam”:

Üleskutseid saatis edu

Tallinnas ja Tartus toimus Läänemere päeval ligi paarkümmend suuremale publikule korraldatud üritust, alates koristustalgutest, loodusvaatlustest ja lasteprogrammidest ja lõpetades kõrgetasemelise paneelvestlusega Läänemere tuleviku teemal Tallinna Vanasadamas. Lisaks veel foto- ja retseptivõistlus ning Läänemere menüüd pakkuvad restoranid. Läänemere päeva sündmustega aitasid huvilisi kursis hoida spetsiaalselt selleks loodud veebileht www.laanemerepaev.ee, samuti Läänemere päeva teemalised Facebooki lehed Läänemere päev – programm ja ajakava ning Läänemere päev – sööme Läänemere puhtaks. Sotsiaalmeedias läksid käibele teemaviited #läänemerepäev ja #itämeripäivä.

Läänemere päev sai ohtralt meediakajastust

Läänemere päeva tähistamine Eestis ei jäänud märkamatuks: seda kajastasid nii peavoolu- kui väiksemad väljaanded. Artiklite lugemiseks kliki pealkirjadele.

Vaata paneelvestluse “Läänemeri puhtaks – koos lahendusi otsides” salvestust DELFIs.

 

Vaata ka meeleolukat pildigaleriid Läänemere päeva sündmustest.

 

Kohtumiseni järgmisel aastal, kui augusti viimasel neljapäeval tähistame taas Läänemere päeva!