Soome Instituut koos Eesti Koostöö Kogu, Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu ja raamatukogude aastaga kutsub osalema arutelul “Mida meil on kriisidest õppida?” (link). Arutelu teema tõstatajaks on Soome Riigikantselei ja see toimub Eesti Riigikantselei poolt algatatud Arvamusrännaku (link) kampaania raames. Aruteluga saab ühineda 11. novembril kell 16.30 Eesti Rahvusraamatukogus (Narva mnt 11). 

Maailmas on korraga käsil mitu kriisi. Selleks, et ühiskonnas usaldust luua ja suurendada, peab poliitikute ja kodanike omavaheline dialoog saama hoogu juurde. Dialoog aitab inimestel oma tundeid kriiside ajal sõnastada. Dialoogid aitavad toimunut analüüsida ja annavad infot tulevaste kriisidega toimetulemiseks. Soome Riigikantselei algatas koroonapandeemia ajal nn ”Erakorralise aja dialoogid”. Nendele järgnesid Venemaa Ukraina-vastasest sõjast ajendatud ”Dialoogid demokraatia kaitseks” .  Kõikidest dialoogidest tehti anonüümsed kokkuvõtted otsustajate jaoks. Loe Soome algatuse kohta lähemalt (soome keeles, link).

Soome Riigikantselei kutsub partnereid üles dialooge korraldama ka väljastpoolt Soomet. Eestist on seni üleskutsele vastanud Soome Instituut, Eesti Koostöö Kogu ja raamatukogude aasta 2022. Juunikuus toimus Soome algatusest inspireerituna rahvusraamatukogus ”Dialoog demokraatia kaitseks” (link). Nüüd kutsuvad Soome riigikantselei ja tulevikumaja SITRA osalema järgmisel dialoogil ”Mida meil on kriisidest õppida?” (link, soome keeles). Dialoogi eesmärk on võtta aega, et arutada, kuidas mõjutavad kriisid meie elu. Kuidas puudutavad need eri inimgruppe? Mis tekitab muret ja millest keegi tuge leiab? 

Seekordsel arutelul osaleb lisaks nn tavalistele kodanikele ka üks rahvasaadik/poliitik. Dialoogi pidamiseks kasutatakse Soomes välja töötatud ”Vaheaeg” (Erätauko) konstruktiivse dialoogi meetodit. Selle eesmärk on juhitud vestluse toel keskenduda üksteise arvamuste ja kogemuste ärakuulamisele. Arutelu toimub 11. novembril kell 16.30 Eesti Rahvusraamatukogus ja kestab 1,5 kuni 2 tundi.

Dialoogide korraldamine Eestis on kõlanud hästi kokku Eesti Koostöö Kogu, Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu ja raamatukogude aasta algatusega, mille eesmärk on arendada raamatukogudest kohalike dialoogide tugipunkte (link).

Dialoogi ”Mida meil on kriisidest õppida?” korraldajatele annavad Soome riigikantselei ja SITRA koolituse ja materjalipaketi. Materjali vahendab eesti keelde Soome Instituut.

Lisainfo:

Soome Instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi (hannele.valkeeniemi@finst.ee, tel 56886939)