Soome Instituut tähistab tänavust hõimupäeva 17. oktoobril rahvarõivaste tuulutamisega hõimunädala kontserdil Tallinnas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Kammersaalis. Soomes harjumuspäraseks saanud tuulutusele tulevad Soomest vabatahtlikud, kes astuvad moeetendusel lavale oma maakonna rahvariietes.
Soome Instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi sõnul tuli mõte korraldada hõimupäevadel Soome rahvarõivaste tuulutus Fenno-Ugria eelmise aasta hõimukalendrist – see viis taipamiseni, et Eestis teatakse vähe teiste soome-ugri rahvaste, sealhulgas Soome rahvarõivaist.
Nii saabuvad Soomest vabatahtlikud oma isikike komplektidega esitlema cat-walkil Soome erinevaid rahvarõivaid. Tuulutamine on korraldatud moeshow stiilis, kus komplekte kommenteerib etnoloog Juha-Matti Aronen. Rahvarõivaste detailid jõuavad kommenteerimiseks suurele ekraanile live-kaamera vahendusel (operaatoriks mari filmimees Aleks Aleksejev).
Piirkondadest on esindatud Maksamaa, Ruovesi, Valkjärvi, Lammi/Padasjoki, Keski-Suomi, Sääksmäki, Suomussalmi, Peräpohjola, Suur-Ulvila, Etelä-Pohjanmaa, Häme, Parainen, Lappfjärd, Kaukola, Pälkäne ja Lavansaari rahvarõivad.
„Igapäevaselt soomlased oma rahvarõivaid ei kasuta ja, et need vaid kapis tolmu ei koguks, peabki neid aeg-ajalt selga panema ja väljas tuulutama,“ ütles Soome Instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi. Tema sõnul on Eestis paljudel kooridel ja tantsurühmadel rahvarõivad kasutuses ning rahvuslikku ornamentikat ka muidu rohkem esil. Soomes on kombeks kasutada rahvarõivaid ainult tervikuna, seepärast on selline pingevaba rahvarõivastesse riietumine ja kogunemine ääretult oluline.
Rahvarõivaste tuulutamist on Soomes korraldatud alates 2010. aastast soome rahvarõivaste eksperdi Tyyni Tellervo Raitaneni eestvõttel. Eesmärgiks on tuua rahvarõivastes inimesi kokku tihemini kui ainult rahvuslikud pühad. Rahvarõivaste tuulutuspäevaks on kinnistunud 5. august, mis viitab 5. augustile 1885. aastal. Sel päeval külastas Lappeenranta keiser Aleksander III ja keisrinna Maria Feodorovna. Paadiga peopaika jõudis keiserlik paar kaheksa rahvariietes tüdruku saatel ning randa oli vastu tulnud enam kui sajapealine rahvariietes seltskond. Muidugi on Soome rahvarõivad tunduvalt vanemad, ent see oli esimene sedavõrd ulatuslik soome rahvariiete avalik eksponeerimine ja sellest sai alguse rahvarõivaharrastuse õitseng.
Projekti juhivad Soome Instituudi programmijuht Duha Elsayed ja praktikant Erika Hautala.
Sündmust toetab Stiftelsen Emilie och Rudolf Gesellius. Hõimupäevi toetavad lisaks Soome Instituut, Eesti kultuurkapital, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, hõimurahvaste programm, Eesti kultuuriministeerium, Norra saatkond, Liszti Instituut.