Järgmisel nädalal algaval kirjandusfestivalil Prima Vista esitleb oma kakskeelset esikluulekogu „Tarton sarjarakastaja / Tartu sariarmastaja” Soome-Eesti luuletaja Heidi Iivari. Lisaks tutvustab oma viimast romaani „Esimene naine” Soome kirjanik Johanna Venho. Kohtumisi kirjanikega toetab Soome Instituut.

Igapäevaselt Soome Instituudi raamatukogus programmikoordinaatorina töötav Heidi Iivari (1974) on Soomest pärit luuletaja, tõlkija ja kultuurikorraldaja, kelle kodulinnaks on juba kuusteist aastat olnud Tartu. Alates 2018. aastast on Iivari esitanud oma luulet mitmetel üritustel ja festivalidel Eestis, Soomes ja Hispaanias ning temast on kujunenud üks populaarsemaid lavaluule esitajaid Eestis. 2020. aastal saavutas ta Eesti luuleprõmmul kolmanda koha ja oli Tartu esindaja UNESCO kirjanduslinnade Slam-O-Vision lavaluulevõistlusel. Iivari luulet on tõlgitud inglise, hispaania ja prantsuse keelde. Tema luulet saab eesti ja soome keeles lugeda veebiantoloogias „Viron runokartta” (link) ning kogumikus „Sinisild/Sinisilta” (2020).

Iivari teos „Tarton sarjarakastaja / Tartu sariarmastaja” on pühendatud Tartule ja kõigile Tartu armastajatele. Kogumiku tegelased kohtuvad kirglikult ja valusalt Tartu tänavatel, veinibaarides, aguliradadel ning salamajades ja -aedades. Tartu boheemlastik vaim ilmutab ennast Iivari luuletustes, mille meeleolud ulatuvad linnaromantikast tragikomöödiasse. „Tarton sarjarakastaja / Tartu sariarmastaja” andis välja Soome kirjastus Enostone Kustannus, mis on varem avaldanud näiteks Asko Künnapi luulet soome keeles.

Johanna Venho

Johanna Venho Foto: Veikko Somerpuro

Johanna Venho (1971) on oma põlvkonna olulisemaid Soome kirjanikke, kelle viimane romaan „Esimene naine“ oli 2019. aastal Soome kuulsaima kirjandusauhinna Finlandia nominent. Tegemist on ajaloolistel sündmustel põhineva portreega endise presidendi Urho Kalevi Kekkoneni naisest, kirjanik Sylvi Kekkonenist, ja tema lähedasest sõbrast, skulptor Essi Renvallist. Romaani andis tänavu eesti keeles (tlk Kai Aareleid) välja kirjastus Varrak.

Kohtumisõhtu Johanna Venhoga toimub 22. septembril kell 17 (link) ja Heidi Iivari debüütluulekogu esitlus 24. septembril kell 19 (link). Autoreid intervjueerib Kai Aareleid. Kohapealt saab osta ka esitlusel olevaid teoseid.

Lisainfo: Soome Instituudi pressiesindaja Ave Anniste (ave.anniste@finst.ee, 5803 5358).