Sel nädalal toimub Tallinnas kolmandat korda noorte osalust tugevdav haridusprogramm Gutsy Go.

17.-21. aprill saavad Ukraina ja Eesti noored õppida, kuidas tugevdada kogukondade vahelist üksteise mõistmist ja leida üles positiivset, mis oleks raskel ajal toeks. Noortel on võimalus vahetult kogeda, kuidas nemad keset kõike kontrollimatut saavad aktiivselt tegutseda ja ümbritsevat mõjutada ning rahu nähtavaks teha. Noored filmivad mobiiltelefonidega kogu protsessi ideest teostuseni, seejärel aitab professionaalne meediatiim luua salvestistest lühikesed dokumentaalfilmid, mida linastatakse programmi lõppedes Sõpruse kino suurel ekraanil. Lühifilmidega soovitakse inspireerida eakaalasi ning suunata täiskasvanute tähelepanu noori kõnetavatele teemadele. Projekti käigus valminud dokumentaalfilmid on kasutatavad õppematerjalina töös noortega.

Soomes välja töötatud tegevusmeetod toob kokku Eesti ja sõja eest põgenenud Ukraina noored Vabaduse koolist ja J.Westholmi Gümnaasiumist. Nädala läbiviimise eest vastutab Soome Gutsy Go ry koos Tallinna Haridus- ja Noorteameti ning Gutsy Go treenerikoolituse läbinud kohalike õpetajatega.

„On tõeliselt väärtuslik just maailma hetkeolukorras vastata koos Eesti ja Ukraina professionaalidega noorte vajadusele tegutseda ja maailma paremaks muuta. Noored saavad vahetu kogemuse, et ka keset kontrollimatut ja hirmutavat saab lahendada probleeme, koos kõike mõjutada ja inspireerida ka teisi,“ ütles Gutsy Go ry tegevjuht Veera Ikonen.

Noorte tegevused kaasavad Gutsy Go Tallinna tegevusnädalasse kümneid linlasi ja kohalikke koostööpartnereid. Nädal kulmineerub kogu linna ühise esilinastusega, kus suurel ekraanil näidatakse lühifilme noorte poolt ellu viidud lahendustest. Nädal hiljem saab videoid vaadata Gutsy Go sotsiaalmeedia kanalites.

Eesti esimene Gutsy Go programm viidi läbi 2021. aastal Põhja-Tallinna linnaosas, siis osalesid programmis Kalamaja Põhikool ja Ehte Humanitaargümnaasium. Möödunud aastal toimus see Lasnamäe linnaosas ning osalesid Tallinna Läänemere Gümnaasium ja Tallinna Kuristiku Gümnaasium.

„Sel kevadel õpivad Ukraina ja Eesti noored üheskoos tugevdama kogukondade vastastikust mõistmist ja leidma üksteisele positiivset tuge praegusel raskel ajal. Me kõik peame tegema kõvasti tööd nii oma mõtete kui ka tegudega, et luua keskkond, mis toob välja meist igaühe parimad omadused. Gutsy Go tüüpi algatused on olulised, sest näitavad noortele, kui oluline on teiste inimeste heaolu edendamine,“ ütleb rahvusvahelise noorsootöö ekspert Eneli Meresmaa Tallinna noorteametist.

Abilinnapea Betina Beškina sõnul annab kolmandat korda peetav Gutsy Go Tallinn siin õppivatele noortele sõjapõgenikele võimaluse osaleda ja leida oma roll. „Peame mõtlema sellele, milliseid olukordi nad on läbi elanud ja kuidas kogemused on neid mõjutanud. Usun, et kooliväliseid õppemeetodeid rakendavad tegevused toetavad Ukraina noorte sõjapõgenike vaimset tervist, aitavad kohaneda meie kultuuripiirkonnaga ja edendavad sotsiaalsete suhete loomist kohalike eakaaslastega,“ ütles Beškina.

Noorte marginaliseerumist ja sotsiaalset polariseerumist ennetav Gutsy Go kogukonnameetod ühendab endas pedagoogika, meedia ja rahutöö. Tegevusmeetod on võitnud mh Soome suurima ideekonkursi ja sellele on antud teabe avalikustamise riiklik auhind.