Maikuu viimane pikk nädalavahetus toob kaks samal ajal toimuvat festivali: Tallinna kirjandusfestivali HeadRead ja Rahvusvahelise Visuaalteatrifestivali Tallinn Treff. Mõlemal festivalil on ka põnevaid külalisi Soomest. Lisame veel Eesti Kontserdi hooaja lõppkontserdi Soome Raadio Sümfooniaorkestriga ning saamegi kokku nädalalõpukalendri soome kultuuri sõbra jaoks. 

Neljapäeval, 25. mail kell 19.00 Kirjanike Maja musta laega saalis esineb soomerootsi krimi- ja ajakirjanik Eva Frantz, kellega vestleb eesti krimikirjanduse uurija Helen Pärk.

Frantzi ilukirjanduslik debüüt oli 2016. aastal krimiromaaniga „Sommarön“ („Suvesaar“). Praeguseks on ta pälvinud tuntust ja tunnustust krimiromaanide sarjaga, mille peategelane on Anna Gladi nimeline politseinik, kes püüab samaaegselt saada hakkama oma keerulise eraelu ja ümbruskonna idülli häirivate kuritegudega. Praeguseks on ilmunud kolm Anna Gladi romaani – 2017. aastal „Blå villan“ (e k „Sinine villa“ Rahva Raamat, 2022), „Den åttonde tärnan“ („Kaheksas neiu“) 2018. aastal ja „För han var reedan dö“ („Välja sellest mängust“) 2020. aastal. 

Laupäeval, 27. mail kl 14 ja kl 18 toob visuaalteatrifestivalile Tallinn Treff külakosti rahvusvaheliselt tegev nukukunsti-meister, helilooja ja -kujundaja, üle 20-aastase lava-teekonnaga Antti-Juhani Manninen Soomest. Tema lavastus “Naeruväärsus” koostöös Turu Linnateatriga ja teatriga Aura of Puppets ühendab nukuteatri- ja kaasaegseid etenduskunste ning lähtub itaalia keskaegsest pulcinella-traditsioonist, mille keskmes on kummaline olend nimega Pulcinella: lihtrahva antikangelane, kes näeb läbi nii võimukandjate nõrkusi kui ka üksikisikule seatud ühiskondlike ootuste naeruväärsust. Naeruväärsusi tasub vaatama minna alates 14. eluaastast, väiksematele pakub Treffi programm teisi etendusi.

Pühapäeval, 28. mail kell 16.00 kohtub lugejatega tänapäeva Soome kirjanduse raskekahurväelane Heikki Kännö, kellega vestleb tõlkija Piret Pääsuke. Kännö sulest on seni ilmunud neli romaani. Tema esikteos „Mehiläistie“ („Mesilastee“) pälvis kohe suurt tähelepanu ning pani paika Kännö kirjutamisviisi kesksed motiivid. Kännöle meeldib punuda ajalooliste tegelaskujude või sündmuste ümber müstilisi, esoteeriliste ja grotesksete elementidega süžeesid, samuti tegutsevad mitme Kännö romaani keskmes kunstnikud. Ka tema teise, 2018. aastal ilmunud romaani „Sömnö“ (eesti k „Unessaar“, Postimees, 2022, tlk Jan Kaus) kirjus seltskonnas vilksatavad kunstnikust peategelase Werner H. Bergeri taustal kõiksugu ajaloolised isikud alates Richard Wagnerist ja lõpetades Ernst Kaltenbrunneriga. Eesti keeles saab lugeda ka Kännö neljandat romaani „Runoilija“ (eesti k „Luuletaja“, Postimees, 2023, tlk Piret Pääsuke), mille sündmustik käivitub 19. sajandi lõpul, kui esoteerik Rudolf Steiner kutsutakse külastama äsja asutatud Nietzsche arhiivi.

Eesti Kontsert lõpetab kevadhooaja Soome Raadio Sümfooniaorkestriga, kes astub üles Estonia kontserdisaalis 27. mail. Peadirigent Nicholas Colloni juhtimisel tulevad ettekandele kaunid meloodiad Bernsteini „West Side Story’st”, suursugune Raveli „Valss“, soome helilooja Raitio ballett-intermetso „Vesipüks” ning Mieczysław Weinbergi trompetikontsert, mida helilooja kaasaegne Dmitri Šostakovitš on nimetanud sümfooniaks trompetile ja orkestrile. Teoses soleerib SRSO esitrompetist Jonas Silinskas.

Loodame, et need soome esinejad pakuvad kultuurisõbrale ülevoolavat rõõmu isegi siis, kui kõiki sündmuspaikadesse ei jõua. Ja praktika on osutanud, et mitmele samal ajal eri kohtades toimuvale sündmusele ei jõua mitte keegi.