Dokumentaalfilmi „Kiiluvees – Vanavedessä“ esimene avalik linastus publikule toimub Tallinnas Kinos Sõprus 13. märtsil 2023 kell 18. Filmile järgneb kohtumine tegijatega.

Dokumentaalfilm „Kiiluvees – Vanavedessä“ jutustab Soome Jätkusõjas võidelnud soomepoiste loo ning sisaldab rohkelt intervjuusid soomepoiste ja nende lähedastega.

Filmi-idee sündis eraalgatusena soovist avaldada austust hõimurahvale appi läinud vabatahtlikele. Filmi produtsendiks on Taimi Komulainen, kes on eesti ja ingerisoome juurtega Soome politseinik. Taimi ja tema Eesti politseijõududes töötav vend Arvo Ivanov sõudsid  2018. aasta suvel koos üle Soome lahe tähistamaks nii Eesti ja Soome vabariikide 100. sünnipäeva. Selle „Sõprussõudmise” (Ystävyyssoutu) pühendasid nad Soome kaitseväes 1943-1944 võidelnud vabatahtlikele.

Pirita kail tutvus Taimi esmakordselt soomepoiste esindajatega, kes olid tulnud teda tervitama.  Sellest hetkest tekkis vastupandamatu soov nende vaprate meestega lähemalt tutvuda ja vestlused lühifilmi kujul talletada. Sel hetkel oli soomepoisse Eestis paarikümne jagu.

Suhtluse käigus selgus, et meestel on mõndagi noorematele põlvedele edasi anda. Aeg surus tagant, aga võtted tuli katkestada koroonapandeemia puhkemise tõttu. Päris mitu kokkulepitud intervjuud jäi tegemata. Kahjuks ei näinud päris mitmed intervjueeritavad ka lõpptulemust. Soomepoistest on nüüdseks elus vaid mõned.

Talve- ja Jätkusõjas võitles kokku umbes 3400 eestlasest vabatahtlikku. Nendega on tehtud palju intervjuusid, samuti mitmeid dokumentaalsaateid. Sellele vaatamata esineb filmis seiku, millest pole varem kuigivõrd juttu tehtud. Dokumentaal jääb ka viimaseks filmiks, mis põhineb meeste enda intervjuudel.

Linastus on Soomepoiste omastele tasuta. Pileteid (5 eurot) on võimalik osta eelmüügist ja kohapealt. Piletitulust läheb osa Soomepoiste leskede klubile.

Dokumentaalfilmi esilinastus toimus Tallinnas 4. juunil 2022. Filmisündmuse Kinos Sõprus 13. märtsil 2023 korraldab Soome Instituut.