Alvar Aalto on maailmakuulus Soome disainer, kellest on kirjutatud riiulite viisi raamatuid. Kas on veel võimalik kirjutada midagi uut? On küll! Uus raamat ”Armastan sinus inimest” tõstab esile Aino Aalto kui oma abikaasa väärilise partneri.

Teose “Armastan sinus inimest” eestikeelse väljaande esitlusel vestlevad Heikki Aalto-Alanen ja Mart Kalm

Teos ”Armastan sinus inimest” põhineb Aino ja Alvar Aalto kirjavahetusel. Selle on koondanud raamatuks nende lapselaps Heikki Aalto-Alanen. Töö oli tema jaoks ka retk õppida tundma oma vanaema, kellega ta kunagi ei kohtunud. Lapsepõlvest saadik oli Heikki aru saanud, et tema vanaisa oli suurmees: ”Tal oli suurmehe kõnemaneer.”

”Ajaloos ja meedias on esile tõstetud vaid mehi. Aino on jäänud varju,” tõdes Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm eestikeelse teose esitlusel 13. aprillil Eesti Kunstiakadeemias.

Heikki Aalto-Alanen oli 1990ndatel saanud enda valdusse vanavanemate kirjavahetuse. Alles pensionile jäädes leidis ta aega sellega lähemalt tutvuda. Kirjade uurimisele andis hoogu ka Virpi Suutari filmi ”Aalto” (2020) taustatöös osalemine.

Teise suurim väärtus seisneb selles, et see tõstab Aino Aalto, ühe Soome esimestest naisarhitektidest, Alvari varjust välja.

Kas teadsid, et:  

  • Aino ja Alvar Aalto läksid 1924. aastal pulmareisile Eesti kaudu, kasutades vastavatud esimest Helsingi-Tallinn lennuühendust 
  • Talvesõja ajal saadeti Alvar Aalto Ameerika Ühendriikidesse Soomele toetust küsima  
  • Aalto kuulus kolme jalaga taburet on tuntud ka Eestis, sest Nõukogude Liidus valmistati sellest ohtralt koopiaid

 Loe lisa:  
Postimees
https://raamatud.postimees.ee/7500625/heikki-aalto-alanen-esitles-raamatut-oma-vanavanematest-kelle-looming-on-tuntud-kogu-maailmas 

Yle (soome keeles)  https://yle.fi/uutiset/3-12066717