Agricola olümpiaadi võitis Andrea Proškina Tallinnast

Reedel, 7. aprillil toimus Tartu Ülikoolis vabariikliku soome keele olümpiaadi lõppvoor. Olümpiaadi teema oli juubeliaastale kohane ehk Suomen 100 itsenäistä vuotta (“Soome sada iseseisvat aastat”)

Võitjate väljakuulutamine ja autasustamine toimus Soome Instituudi Tartu filiaalis, kus võitjaid tervitasid Soome Suursaatkonna saadiku asendaja Marko Laine, Tartu Ülikooli teaduskooli direktor Mihkel Kree ja Haridus- ja Teadusministeeriumi keeleosakonna peaekspert Pille Põiklik.

I koht – Andrea Proškina (Tallinna Ühisgümnaasiumi 12. klassi õpilane, õpetaja Kristel Kotta)

II koht – Denis Melnitšuk (Tartu Tamme Gümnaasiumi 10. klassi õpilane, õpetaja Piibe Leiger)

III koht – Maksim Kolossov (Tallinna Pae Gümnaasiumi 10. klassi õpilane, õpetaja Viktoria Alekseeva)

Soome keele olümpiaad on saanud nime soome kirjakeele isa Mikael Agricola järgi. Agricola sünniaeg pole täpselt teada, seepärast peetakse soome keele päeva esimese soomekeelse aabitsa ja katekismuse autori surmapäeval, 9. aprillil. See päev on ühtlasi ka soomlaste rahvuseepose «Kalevala» koostaja Elias Lönnroti sünnipäev. Selle päeva paiku korraldatakse Eestis soome keele olümpiaadi juba 20. korda.

Olümpiaadi korraldab Tartu Ülikool koostöös Soome Eesti Instituudi ja Tallinna Ülikooliga. Osaleda võivad 10.-12. klasside õpilased, kelle emakeel ei ole soome keel, kes ei ole Soomes koolis käinud ja kes olümpiaadi toimumise aastal õpivad koolis soome keelt.

Eelvooru testi põhjal pääses lõppvooru ühtekokku 29 gümnasisti üle Eesti. Lõppvoor koosnes neljast osast: teksti ja kõne mõistmine, grammatika- ja sõnavaraharjutused, suuline ülesanne, kirjutamisülesanne.

Olümpiaadi žürii tegutses koosseisus: esimees: Tuomas Huumo (TÜ soome keele ja kultuuri külalisprofessor), korraldava komisjoni esimees Margit Kuusk (TÜ soome keele ja kultuuri assistent), liikmed: Tiina Nahkola (TÜ soome keele külalislektor), Juha-Matti Aronen (TÜ soome keele ja kultuuri assistent), Annekatrin Kaivapalu (TLÜ soome keele (võõrkeelena) dotsent), Vesa Jarva (TLÜ soome keele ja kultuuri külalislektor), Tiiu Kruus (Tartu Mart Reiniku Kooli emakeele ja soome keele õpetaja).