27. augustil 2020 tähistame Soome Instituudi ja Soome suursaatkonna eestvedamisel esmakordselt Eestis Läänemere päeva. Päeva eesmärk on pöörata tähelepanu meie erakordsele looduslikule, kultuurilisele ja ajaloolisele varandusele – Läänemerele ja seda tähistatakse sel aastal üheaegselt Eestis, Soomes, Rootsis ja Venemaal.

Läänemere päeva programm on tihe ja mitmekesine, alates Hullu Teadlase mere-teemalistest eksperimentidest Tartus Soome Instituudi raamatukogus ja lõpetades Helsingi ja Tallinna linna koostöös Tallinna Vanasadamasse jõudnud Seabini-nimelise mereprügipüüduri esitlemisega. Kogu päeva kestva programmi ja ajakavaga saab lähemalt tutvuda aadressil www.laanemerepaev.ee.

Neid, kes programmist osa võtma ei jõua, julgustame ise, koos sõbra, lapse ja/või töökaaslastega võtma ette midagi toredat Läänemere heaks ja oma ettevõtmist meiega jagama aadressil https://bit.ly/33XEPHE. Võimalusi Läänemere olemasolu üle rõõmustamiseks on palju, alates hommikusest suplusest ja lõpetades kestlikust kalast õhtusöögi valmistamisega. Päeva teemaviide on #läänemerepäev.

Otsime koos lahendusi Läänemere heaks

Miks on nii, et ühes maailma kõige innovaatilisematest piirkondadest asub üks maailma reostatuimatest meredest? Mida olukorra parandamiseks juba ette on võetud ja mida peaks veel tegema? Mida saavad teha üksikisikud, mida ettevõtted?

Nendele ja teistele Läänemere tervise ja tulevikuga seotud küsimustele otsime vastuseid koos asjatundjatega. Saatest ”Osoon” tuttav Kristo Elias juhib paneelvestlust “Läänemeri puhtaks – koos lahendusi otsides” Tallinna Sadamas 27. augustil kell 14-15. Vestlust saab jälgida otseülekandena DELFIs. Arutelu avasõnad lausub Soome suursaadik Timo Kantola, osalevad Eesti kliima- ja energiapoliitika erisaadik Kaja Tael, Joonas Plaan Eestimaa Looduse Fondist, ettevõtja Peter Ingman ning Tallinna Energiaagentuuri ekspert Marek Strandberg.

”Kõik me tahame jalutada puhastel randadel ja ujuda puhtas Läänemeres. Täna mõistame, et Läänemere olukorra pärast on põhjust muretseda. Õnneks tahetakse puhtama Läänemere nimel üha rohkem ka tegutseda. Selleks tuleb jõud ühendada, vaja on ka Soome ja Eesti tihedat koostööd,” ütles Soome suursaadik Eestis Timo Kantola.

Sööme Läänemere puhtaks

”Igaüks võib teha midagi mere heaks. Näiteks plastik ja kemikaalid reostavad Läänemerd. Saame seda mõjutada, visates prügi prügikasti. Lisaks mängivad mere seisundi juures suurt rolli meie toitumisharjumused. Loomse toidu tootmine põhjustab Läänemere eutrofeerumist. Süües vähem loomset päritolu roogasid ja lisades menüüsse köögivilju ning kestlikku kala, väheneb mere eutrofeerumine. See käib nii Soome kui Eesti kohta,” lisas Soome Instituudi juhataja Anu Heinonen.

Koostöös Eestima Looduse Fondi projektiga Kalafoor seisame Läänemere päeval selle eest, et tuua meie toidulauale tagasi Läänemerest püütud kestlik kala. Lennusadamas toimuvad lastele suunatud töötoad koos ümarmudil Üloga.

Läänemere päeva tähistamist alustas John Nurmineni Sihtasutus 2019. aastal Helsingis.

Lisainfo: Soome Instituudi programmijuht Liina Ergma; Soome suursaatkonna pressiesindaja Mona-Liisa Louhisola, +372 5166538