Soome Instituut korraldab Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 raames arvamusfestivali saunades, arutelulavadeks on saunalavad. Eesmärk on saunatamist eeskuju võttes arendada vestluskultuuri ja saunakultuuri ning lihtsalt meeldivalt koos aega veeta – teeb ju saun meist iseendi paremad versioonid.

„Sauna loomuses on võrdsus, leil muudab meid sõbralikumaks, ja lisaks on saun kasulik tervisele. Võib öelda, et saun teeb meist iseenda paremad versioonid. Saun on aga meie jaoks nii iseenesestmõistetav, et me pole isegi mõelnud saunast kui dialoogi pidamise ja vestluskultuuri eeskujust laiemalt,“ tõdes Soome instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi.

Linnaujula randa Emajõe äärde on toodud mobiilsed saunad. Igal täistunnil algab dialoogi põhimõttel vestlus, mis kestab 20–30 min. Sellele järgneb jahutamine. Vestlused on kolmel teemal: rehe, rohe ja rahu. Ja uuel täistunnil saab alguse uus vestlus. Ka jahtumise ajal on võimalik vestlust jätkata. Saunade kõrval on riietumiseks telk ning joogi- ja söögimüük.

Vestluskultuur saunades on selline, nagu see peaks olema kogu ühiskonnas – sõbralik, vastandumist vältiv, ühisosa otsiv, kaasav. Saun on meie kultuuri süvajuur, ent praeguses ajas ka heaolu ja lõõgastuse tooja, popp igas vanuserühmas ja kultuurikihis. Saun teeb võrdseks, saunas pole tiitleid, aumärke ega mundreid.

„On enam kui loomulik, et saun on Tartu kultuuripealinna kavas. Eesti suitsusaunakultuur võeti UNESCO vaimse pärandi nimekirja 2014. aastal ja see on tugevdanud saunakultuuri Eestis veelgi, tänavu tähistatakse isegi sauna-aastat“, ütles Rahvusvahelise Saunaassotsiatsiooni (ISA) president Risto Elomaa. Loe siit lingilt Elomaa ingliskeelset tervitust Tartu 24 ja Alasti tõe korraldajatele.

Saunas suhtlevad inimesed üksteisega austavalt, sõbralikult ja siiralt. Ilma nutiseadmeta keskendutakse inimesele ja asjadest räägitakse nii, nagu need on. Ainult inimene loeb. See on alasti tõde sõna otseses mõttes.

Alasti tõde on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Aeg:
Reedel 10.05.2024 kl 17-21
Laupäeval 11.05.2024 kl 15-20

Koht:
Emajõe linnaujula, Ujula tänav 102, Tartu linn

Keel:
Enamus vestlustest on eesti keeles. Mõned ka inglise keeles.

Piletid Piletilevist:
5 eurot (lapsed alla 12 eluaasta tasuta)

Koostööpartnerid:
International Sauna Association (ISA), Eesti Maaturism, Oulu 2026, Operaatio Pirkanmaa (Tampere regioon), Tartu Soome Selts, Tartu 2024