See veebileht kasutab küpsiseid.
Tutvu meie privaatsuspoliitikaga.

Alasti tõde. Korduma Kippuvad Küsimused

Mis on Alasti tõde?

Arutelufestival, kus kõik arutelud toimuvad saunalaval.

Miks toimuvad arutelud just saunas?

Läbi ajaloo on eestlased (nagu ka soomlased) arutanud saunas läbi oma kõige tähtsamad, usalduslikumad ja sügavamad küsimused. Saun on koht, kus valitseb rahu ja heatahtlikkus. Arutelukultuur on saunades just selline, nagu see peaks olema kõikjal ühiskonnas.

Mida tähendab, et tegemist on demokraatiasündmusega?

Demokraatia on praeguses polariseeruvas maailma tõsises ohus. Selle sündmusega näitame, et saunakultuur ongi vastus põletavale sotsiaalsele probleemile ehk vihakõnele ja vastasseisu suurenemisele. Sotsiaalmeedias, poliitikas või meediaaruteludes on sauna õppetunnid meelest läinud. Kui avalik arutelu rõhutab lahkarvamusi, siis saunas keskendutakse ühisosale. Ühiskond vajab ellujäämiseks saunatarkust. Võtame sauna õppetunnid kasutusse!

Kuidas arutletakse?

Arutleme dialoogis ehk teisi kuulates. Moderaator (leilimeister) hoolitseb selle eest, et keegi ei räägiks liiga pikalt ja kõik saaksid soovi korral osaleda. Arutelu algab täistunnil ja kestab maksimaalselt pool tundi. Arutelu ajal kõva leili ei visata. Pärast arutelu saab end väljas maha jahutada või sees kõvemat leili visata.

Miks ei võiks rääkida pärast sauna, kas peab just saunas vestlema?

Arutelud jätkuvad ka pärast leili jahtudes. Kõige paremini püsib fookus aga just sauna rahulikus õhustikus.

Olen harjunud saunas lõõgastuma, mitte vestlema. Miks me saunas juttu räägime?

Saun on nii lõõgastumise koht kui ka sotsiaalne kogemus. Meie saunades toimub arutelufestival, mille eesmärk on näidata eeskuju ka teistele aruteludele. Saunaalal on ka paar vaikset sauna. Mõlemad päevad lõppevad saunatseremooniaga, kus suubutakse rahulikult enda mõtteisse.

Kas peab vestluses osalema?

Rääkimine ei ole kohustuslik. Võite lihtsalt istuda ja teisi kuulata. Arutelu lõpus on lubatud visata kõvemat leili.

Teemaks on mh. rohe ja rahu. Kas tohib saunas rääkida ka poliitikast?

Jah, tohib, kuid lubatud ei ole vaidlemine. Paljud on harjunud, et saunas poliitikast ei räägita. Põhjus on selles, et tahame vältida vastasseisu. Kõikidel teemadel saab aga rääkida, kui järgitakse konstruktiivse arutelu mängureegleid ja järgitakse dialoogivormi. See tähendab, et me ei hakka vaidlema, vaid kuulame rahulikult ka meie seisukohale vastupidiseid arvamusi.

Sündmuse nimi on “Alasti tõde” – kas peabki olema alasti?

Ei pea. Saunad on sooneutraalsed ja soovitame kasutada ujumisriideid või saunalina. Alastus on saunas traditsiooniline, kuid alastus on ka sümboolne. Saunas ollakse alasti hingeliselt – ehk usalduslikus õhkkonnas räägid enda kogemustest ausalt. Tõde on alati alasti!

Mida dialoog üldse tähendab?

Dialoog tähendab arutelu, mille käigus kuulad teisi, ei vaidle ega püüa kedagi enda arvamusele allutada. Iga sõnavõtt jätkab eelneva rääkija teemat. Keegi ei pea monoloogi. Dialoog tähendab oskust kuulata. Samuti õpime taluma erinevaid arvamusi. Oma jutuga ei tohi kedagi solvata. Kasutame Soomes välja töötatud Erätauko (Aeg maha) meetodit, aga dialoogimudeleid on ka teisi. Peamine on austav ja sõbralik õhkkond – saunas on see enamasti loomulik.

Ütlete, et saun on võrdsete koht. Tihti on aga mehed või nn eliit otsustanud saunas asju kitsamas ringis. Kuidas seletate sellist võrdõiguslikkust?

Kui ühiskond on ebavõrdne, pole süüdi saun. Saun on oma olemuselt võrdsustav. Saunas ei tohi kanda relvi ega aumärke, mitte mingisuguseid võimusümboleid. Tähtis on ainult inimene ise, olenemata ametikohast. Ka erinevad sood võivad koos saunatada, kui peetakse kinni turvalise ruumi põhimõtetest. Ühissaun suurendab soolist võrdõiguslikkust. Viimastel aastatel on sooneutraalne saun muutunud tavalisemaks ka uues linnakultuuris, nagu see on juba tavaline spaakultuuris.

Kas saunadesse mahub?

Saunakohtade arv on piiratud. Piletimüügiga saame jälgida osalejate arvu. Hind on nii madal, et see ei tohiks kellegi osalemist takistada. Pileteid müüakse täpselt nii palju, kui saunades ruumi on.

Kas saab vestluse ajal saunast ära minna, et siis keegi teine saaks asemele tulla?

Saunast saab alati välja minna, kuid väljunu ei saa olla kindel, et naaastes samasse vestlusesse on vabu kohti. Poole pealt on võimalik liituda, kui vestlusringis on ruumi. Poole pealt tulnud inimene alguses kuulab, et aru saada vestluse suunast ja sisust. Kõigil peab olema pilet, ühte piletit mitme peale jagada ei saa.

Kas sellist arutelufestivali on saunades ka varem korraldatud?

Korraldajatele teadaolevalt on see esimene omataoline. Saunas on tehtud intervjuusid või vesteldud, aga mitte nii, kus peamine arutelu toimub sauna leiliruumis, ja kus vestlused on paralleelselt mitmes saunas. 

Ma ei saa tulla kohale, aga tahaks siiski kuulata. Miks arutelusid ei salvestata ega kanta üle veebis?

Saunaarutelude mõte on nende usalduslikkus ja kohalolek. Arutelu toimub ainult osalejate vahel. Striiming muudaks selle etenduseks ja see ei ole saunaarutelude mõte.

Miks ütlete, et saun teeb inimesest tema parema versiooni?

Uuringute põhjal lisab saun heaoluhormoonide hulka. Nende tõttu oleme saunas teiste vastu heatahtlikumad. Saunakultuur annab seega hea eeskuju, milline võiks olla arutelukultuur ka väljaspool sauna. Näiteks võiks netikommentaari kirjutades mõelda, kas ma väljendaksin ennast samamoodi saunas, kus inimene istub minu kõrval laval?

Miks korraldavad Eestis saunaüritust soomlased?

Saun on Soome ja Eesti kultuuride ühine süvajuur. Saunakultuur on meile mõlemale oluline. Meie saunadel on sama põhiolemus, kuid mõlemas riigis on saunad kujunenud veidi omal moel. Erinevusi ja sarnasusi on huvitav avastada. Korraldajate eesmärk on toetada saunakultuuri õitsengut mõlemas riigis. Kui soomlane ja eestlane piisavalt kaua koos saunatavad, siis lõpuks ei saa aru ega peagi aru saama, kumb on kumb.

Mida pean tulles kaasa võtma?

Kaasa võta oma saunalina, ujumisriided ja veepudel. Kui osalete mitmes arutelus, on oluline juua piisavalt vett. Lodjakoda müüb ka jooke. Soolaseid suupisteid saab osta festivaliala müügipunktidest.