See veebileht kasutab küpsiseid.
Tutvu meie privaatsuspoliitikaga.

Foto: Mariliis Haljasorg
Soome etenduskunsti duo Trash Heroes

Ühiskond

Meie tegevuskava on päevakajaline ja innovatiivne. Toodame sisu, mis peegeldab Eesti ühiskonnas hetkel olulisi teemasid. Instituut toimib ka soomlaste ja eestlaste vahelise sillana. Allpool mõned meie suurematest tegemistest.

Läänemere päev

Eestis tähistatakse 27. augustil 2020 esmakordselt Läänemere päeva. Sel päeval pööratakse tähelepanu Läänemerele, selle mitmekesisusele ja väärtusele. Läänemere päeval korraldatakse Eestis, Soomes, Rootsis ja Venemaal erinevaid ettevõtmisi, mille eesmärk on innustada inimesi ja organisatsioone pöörama rohkem tähelepanu Läänemere olukorrale ning tegema konkreetseid tegusid selle parandamiseks. Loe Läänemere päeva kohta lähemalt.

Ida-Virumaa koolijuhtide seminar

2019. aastal korraldasime Narva ja Ida-Virumaa venekeelsete koolide juhtidele seminaride sarja, mis kestis kokku pool aastat. Programmi eesmärk oli leida võimalusi õppetöö parendamiseks Eesti venekeelsetes koolides. Selle saavutamiseks tutvuti Soome haridussüsteemi ja selle põhimõtetega ning otsiti võimalusi õpitut Ida-Virumaa koolides rakendada. Projekti raames korraldati Skype-i kaudu erinevaid koolitusi, toimus ka õppereis Soome ning tehti mitmeid rühmatöid. Projektis osalesid 14 kooli esindajad. Projekti toetasid Innove, Integratsiooni Sihtasutus ning Jenny ja Antti Wihuri Fond. Tihedat koostööd tehti ka Soome saatkonna, Narva haridusasutuste ning Narva, Sillamäe ja Kohtla-Järve omavalitsustega, samuti Soome koolidega. Vaata projekti lõppseminari pildigaleriid.

Talsinki, tunnel ja tehisintellekt – aga tulevikukeel?

Paides toimunud arvamusfestivali Keele ja Meele alal toimus 2019. aastal ka Soome Instituudi korraldatud arutelu, mis kandis tulevikuplaanidest inspireeritud pealkirja “Talsinki, tunnel ja tehisintellekt – aga mis keeles me omavahel tulevikus kõneleme?” Vestlusringis osalesid Piret Kärtner, Indrek Tammeaid, Pekka Myllylä ja Janne Saarikivi. Arutelu juhtis Rain Kooli. Vaata videosalvestust!

Prügikangelaste sõnumid

Prügikangelased pöörasid 2019. aastal Paides paljude pilke. Toonasel Arvamusfestivalil liikusid teist hulgas ringi kaks ainulaadsete jalgratastega meest, kes ütlesid endi kohta lihtsalt pürgikangelased. Duo Trash Heroes koosneb kahest soomlasest: Antti Lahti (Jyväskylä Time of Dance festivali kunstiline juht) ning Panu Varstala (Apinatarha tantsutrupp). Puhtama homse nimel tegutsevad mehed propageerivad keskkonnateadlikkust muusika ja tantsu kaudu. Neid inspireerivad muusika, roheline energia, taaskasutus ning keskkonnasõbralikud sõidukid. Nii peatusidki nad “Hea kliima alal” pikemalt. Vaata videosalvestust!

Rändavad lapsed ja noored

Sügisel 2019 oli okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu vaatamiseks väljas Martin Rattase koomiksitel põhinev rändnäitus “See oli siis, kui Soome läksime”. Koomiksinäitus tõi esile eestlaste lood Soome minemisest, kohanemisest ja tagasitulekust. Näituse avamise puhul toimus noorte arutelu teemal “Rändavad lapsed ja noored”. Vaata videosalvestust!

VAATA LÄHEMALT

Granö loengusari

Loengusarja korraldab Soome instituut koostöös Turu ülikooli, Tartu ülikooli ja Granö keskusega. Loengute ja seminaride eesmärk on luua uusi suhteid Eesti ja Soome teadlaste vahel. Videosalvestusi saab järelvaadata allolevas loetelu kaudu.

LÄHEMALT

"Soomerootsi kevad"

2019. aasta kevadel tutvustame eestlastele soomerootsi kultuuri ja identiteeti. Kõik teavad, et muumid on pärit Soomest, aga kui paljud on kuulnud, et esimene raamat muumidest ilmus hoopis rootsi keeles?

LÄHEMALT