Sügishooaja esimese raamatuklubi teemaks on Meri Valkama romaan „Sinu Margot“ (tlk Piret Pääsuke, Hea Lugu, 2022). Loe raamat läbi ja osale arutelus Soome Instituudi raamatukogus või veebis (zoomi link)! Vaata ka teisi teoseid, mida sügishoojal käsitleme (Raamatuklubi kodulehe link) Vestlusi juhib Heidi Iivari

On aasta 1983 ja vankumatult Saksa Demokraatlikku Vabariiki uskuv Markus kolib oma perega Soomest Ida-Berliini. Markus on saanud unistuste töökoha väliskorrespondina ja pere püüab nüüd uue kodumaaga kohaneda. Ent koos Berliini müüri lagunemisega lagunevad lõpuks nii pere kui ka ideaalid, misjärel naastakse tagasi Soome. Markuse surma järel leiab tema tütar Vilja kirjad, mille saatjaks on keegi Margot. Kes ta on ja mis roll oli tal isa elus üle kahekümne aasta tagasi? Vilja sõidab Berliini, et oma pere lugu välja selgitada. Kõige valusamad mälestused on aga teadlikult ja teadvustamata kustutatud – sh Vilja enda omad.

Meri Valkama (s. 1980) on kirjanik, uuriv ajakirjanik ja kommunikatsioonispetsialist. Oma varasemas lapsepõlves elas ta Ida-Berliinis. Hiljem õppis ta ülikoolis Freie Universität Berlin politoloogiat ja ajakirjandust ning tegi seal uurimustöö Saksa DVs töötanud ajakirjanike kohta. „Sinu Margot“ on Valkama esikromaan, mis pälvis ajalehe Helsingin Sanomat kirjandusauhinna. Nii kriitikute kui lugejate armastuse pälvinud romaan oli eelmise aasta alguses üks enim müüdud ja laenutatud soome ilukirjanduslikke teoseid.     

„Mind hämmastab Valkama oskus siduda terve rahva õigus enda minevikule lausa painavalt haarava isikliku looga, milles jutustaja püüab süüvida omaenda olemusse. Lehekülgi koguneb tohutu hulk, aga mitte ühtegi üleliigset,“ kirjutab kirjanduskriitik Antti Majander Helsingin Sanomates (4.10.2021).