Seekord räägime Jari Järvelä teosest „Aino A. Eluromaan Aino Aaltost“. Loe teos läbi ja osale arutelus Soome Instituudi raamatukogus või Zoomis.

Kes ei oleks kuulnud maailmakuulsast soome arhitektist ja disainerist Alvar Aaltost (1898–1976)! Aga Aino Marsio-Aaltost (1894–1949)? Ei, ta polnud kõigest Alvar Aalto naine ja assistent, vaid oma mehest iseseisvam, sihikindlam ja andekam arhitekt ja disainer. Aino panust Alvar Aalto nime all ilmunud majade ja disaini juures alavääristasid nii tema abikaasa kui ka tollane meeste juhitud (arhitektuuri)maailm. Sellest on kirjutanud ka arhitektidepaari lapselaps Heikki Aalto-Alanen teoses „Armastan sinus inimest. Aino ja Alvar Aalto elulugu“ (Postimees Kirjastus, tlk Tiina Maripuu, 2022).

Abikaasa varju jäämine on üks juhtmotiive ka Jari Järvelä eluromaanis „Aino A.“. Autor on andnud hääle Ainole, kes lahkab oma salapäevikus eraelu ja tööd Alvar Aalto kõrval, kooselu, mis kestis üle kahekümne aasta. See hääl on teravmeelne, irooniline, kaine ja mõnikord ka põhjusega frustreerunud, aga ka tänulik, kirglik, võidukas ja humoorikas. Romaan paneb mõtlema, kui kaugele oleks ilma Ainota üldse jõudnud Alvar Aalto kui pinnapealne, püsimatu ning ammendamatult auahne ja enesega rahulolev laps.

Jari Järvelä (snd 1966) on kirjutanud ka novellikogusid, näidendeid, reisikirju, kuuldemänge ja libretosid. Tema teosed on pälvinud mitmeid auhindu. Eestis oli „Aino A.“ Aasta Raamat 2023 finalist. Järvelält on ilmunud eesti keeles veel romaan „Kahele poole koske“ (LR, tlk Kadri Jaanits, 2023), mis on tema kolmas Finlandia kirjanduspreemiale kandideerinud teos.

Loe veel „Aino A.“ kohta:

https://kultuur.err.ee/1608920642/eesti-keeles-ilmus-jari-jarvela-elulooromaan-aino-aaltost

https://ekspress.delfi.ee/artikkel/120232791/aaltode-arhitektidepaari-varvikas-elu-olen-onnelik-et-olen-voinud-elada-koos-sinuga-nii-vihmas-kui-paikeses

Tallinna Keskraamatukogu soovitab: https://lugemiselamused.keskraamatukogu.ee/2023/07/01/jari-jarvela-aino-a/

Kuula Laura Kalle loetuid katkendeid: https://jupiter.err.ee/1608971824/jarjejutt-jari-jarvela-aino-a