Eeva-Liisa Manner „Häda võitjaile: romaan juhusest, paratamatusest ja vägivaldsest surmast“ 24.03. kell 17.30 Soome Instituudi raamatukogus ja Zoomis (link).

Soome Instituudi raamatuklubi tähistab kirjaniku ja võrdõiguslase Minna Canthi (1844−1897) sünnipäeva (19.03), pöörates tähelepanu ühele teisele suurele kirjanikule Soome kirjandusloos, Eeva-Liisa Mannerile (1921−1995). Sarnaselt Canthile kõneleb ka Manner nõrkade, üksildaste ja allasurutud inimeste eest.

Manner oli Soome luule uuendaja ja modernismi tähtsamaid kujusid koos Tuomas Anhava, Paavo Haavikko ja Pentti Saarikoskiga. Manneri luuletusi eesti keeles saab lugeda Loomingu raamatukogu aastakäikudest 28/29 1967 ja 40/1983 ning teosest „Hüüd tuulde: valik luuletusi“ (tlk Ly Seppel, Huma, 2007). Loe Maarja Kangro arvustus kogumiku „Hüüd tuulde“ kohta (link).

Manner kirjutas ka proosat, esseistikat, näidendeid ja kuuldemänge ning tõlkis ilukirjandust mitmetest keeltest soome keelde. Tema näidend „Põletatud oranž“ (tlk Minni Nurme, 1968) on üks kõige rohkem esitatud lavastusi Soomes.

Romaani „Häda võitjaile: romaan juhusest, paratamatusest ja vägivaldsest surmast“ (tlk Aivo Lõhmus, Ilmamaa, 2000) ilmus soome keeles 1972. aastal. Seda on peetud Manneri proosa murdeteoseks. Autor kirjutas tihti oma loomingu mitu korda ümber. Ka romaani „Häda võitjaile“ lõpu tegi ta 1976. aastal ilmunud tiraaži jaoks ümber.

Romaani alguses toimub nimetamata Ladina-Ameerika riigis väikeses külas 1970ndatel poliitiline mõrv. Toimuvat vaadeldakse läbi mõrvatud Marcose lese Maria, venna Mario ja preester Largo silmade. Teos on metafüüsiline, psühholoogiline ja sotsioloogiline mikrouuring, mis näitab valusalt ebavõrdsuse, vaesuse ja võimu kuritarvitamise mehhanisme ja tagajärgi. See on romaan, milles saavad rabaval moel kokku Manneri poeetilisus ja intellektuaalsus.

„„Häda võitjaile“ on Kunstiteos suure K-ga,“  kinnitab Soome Instituudi programmikoordinaator ja raamatuklubi eestvedaja Heidi Iivari.

NB! Manneri “Häda võitjaile” on nii eesti- kui ka soomekeelsena kättesaadav Soome Instituudi raamatukogus.