Seekord räägime Aino Kallase romaanist „Reigi õpetaja“ (tlk Friedebert Tuglas, Eesti Kirjanduse Selts, 1928). Loe raamat läbi ja osale vestlusel Soome Instituudi raamatukogus või Zoomis. Klubi külaliseks on kirjandusteadlane Sirje Olesk, kes räägib Aino Kallasest ja „Reigi õpetaja“ taustast. Raamatuklubi vestlust juhib Heidi Iivari 

Kirjanik Aino Kallas (1878−1956) on üks väljapaistvamaid tegelasi Soome-Eesti kultuuriloos. Kirjanik sündis Viiburis mitmekultuurses Krohnide perekonnas, mis on tundud arvukate haritlaste ja kultuuritegelaste poolest. 1900. aastal abiellus tollal veel Aino Krohn eestlasest folkloristi ja hiljem diplomaadi Oskar Kallasega. Eestis elasid nad Tartus (1903−18) ja Tallinnas (1933−34) ning suvitasid Kassaril (1924−38). Just Hiiumaalt ammutas Kallas oma loomingusse ainest Eesti ajaloost.  

Osaliselt ajaloolistel sündmustel põhinev „Reigi õpetaja“ leiab aset 17. sajandi Hiiumaal. Kallas töötas „Reigi õpetaja“ jaoks läbi nii arhiivimaterjali kui ka Hiiumaa ajalugu ja pärimust ning romaani peetakse Kallase üheks tippteoseks. Selles tapab kirikuõpetaja Paul Lempelius eksikombel ühe oma õpilase ja on sunnitud oma naise Catharina Wyckeniga kolima Tallinnast kaugesse Reigi kiriku kogudusse. Juba enne seda on peret tabanud suur õnnetus, nende lapsed on surnud. Uues elukohas kaugeneb abielupaar teineteisest veelgi. Catharina leiab endale lohutajaks kogudusse teenima tulnud abiõpetaja Jonas Kempe, kuid nende dramaatiline armulugu lõpeb traagiliste tagajärgetega.   

Loe Aino Kallase kohta veel:  

https://keeljakirjandus.ee/ee/archives/25697  

https://keeljakirjandus.ee/ee/archives/24732