Maailmakuulsa eesti helilooja Arvo Pärdi auks korraldatava festivali “Pärdi päevad” avakontserdil esineb Soome noorema põlve üks silmapaistvamaid organiste Aleksanteri Wallius.  

Aleksanteri Wallius. Foto Tuomas Tenkanen.

“Pärdi päevade” avaakordil 2. septembril Tallinna Jaani kirikus, toob Grammy-võitjast dirigent ja festivali “Pärdi päevad” kunstiline juht Tõnu Kaljuste koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga ettekandele kaks pea sajandilise vahega loodud sümfooniat, mille ühisosa on number 3. Kui prantsuse hilisromantismi helilooja Camille Saint-Saëns kirjutas 3. sümfoonia karjääri kõrgpunktis ja teos jäi tema loomingus žanri viimaseks oopuseks, siis Arvo Pärt oma 3. sümfooniaga oli alles talle ainuomase helikeele otsingutel. Saint-Saënsi sümfoonia on pühendatud Ferenc Liszti mälestusele, Pärdi teos aga dirigent Neeme Järvile, kelle juhatusel toimus selle esiettekanne Eesti Televisiooni ja Raadio Sümfooniaorkestri esituses Tallinnas Estonia kontserdisaalis juba üle 50 aasta tagasi. Saint-Saënsi „Orelisümfoonias“ soleerib Soome noorema põlve üks silmapaistvamaid organiste Aleksanteri Wallius. Piletid Piletilevist.

Aleksanteri Wallius on 23. rahvusvahelise Wiesbadeni orelifestivali võitja. 2018. aastal sai ta rahvusvahelisel festivalil „Pori Organ“ noore artisti tiitli. 2023. aasta juunis osales ta ka Longwood Gardensi orelikonkursil USAs. 

Wallius esineb sageli soolokavadega, orkestrandina või kooridega. Tema eriline huvi on nüüdisrepertuaaril, oreliseadetel ja prantsuse romantilisel muusikal. Viimase aasta jooksul on ta esiettekandele toonud kolm suurt nüüdisteost. Wallius on ka Turu orelifestivali juhatuse liige. 

Sel nädalal algavate traditsiooniliste “Pärdi päevadega” tähistab Nargenfestival helilooja Arvo Pärdi sünnipäeva. 2.–11. septembrini toimuvad Pärdi päevad on 17 kontserdi ja 6 erineva kavaga jõudmas kirikutesse ja kontserdisaalidesse üle Eesti, kuhu maestro Tõnu Kaljuste on esinema kutsunud nii Eesti parimad muusikakooslused.  

Arvo Pärt ja Tõnu Kaljuste. Foto Kaupo Kikkas / Arvo Pärdi Keskus