Covid-19 pandeemia poolt põhjustatud eriolukorra dokumenteerimiseks otsustasime hakata pidama kaugtööblogi. Kolmanda sissekande teeb instituudi programmikoordinaator Kadri Kaljurand.

Seda blogiteksti kirjutama asudes pidin esmalt igaks juhuks kalendrist üle kontrollima, mitmes kodus töötamise nädal juba käsil on. Ja tõepoolest, täis saabki kuus nädalat. Aeg on kulgenud tõusude ja mõõnadega, uusi igapäevaharjumusi, töö- ja elukorraldust otsides ning paika loksutades – nagu ilmselt enamikul meist. Võib vist öelda, et selle aja sisse on mahtunud kõike alates paranoilisest ettevaatlikkusest, hirmust ja meeleheitest kuni lootusrikka kohanemise, leppimise ja tasakaalu otsimiseni.

Aeg katsetada uusi tegutsemisviise ja -võimalusi

Alates eriolukorra esimesest päevast oleme alustanud instituudi kaugtööpäevi igahommikuste veebikoosolekutega, et omavahel vahendada nii koostööpartnerite poolt tulevat infot kui ka arutada läbi seda, kuidas ja milliseid planeeritud sündmusi on võimalik veebi vahendusel läbi viia ning millised tuleb edasi lükata aasta lõppu või järgmisesse aastasse. Lisaks virtuaalürituste korraldamisele oleme kollektiivselt osa võtnud ka paarist koolitusest.

Kohe esimesel koosolekul sai otsustatud ka see, et kuigi meie Tartus asuva raamatukogu uksed on suletud, saavad kõik soovijad üle Eesti jätkata teavikute laenutamist kauglaenutuse teel. Ja on hea meel, et seda võimalust on iga nädalaga aina rohkem kasutama hakatud. Märtsi lõpus sai välja kuulutatud ka instituudi selleaastane lugemisväljakutse täiskasvanutele – teoste nimekirjast endale meelepärast lugemist valida ning ülesandeid teha on aega 18. detsembrini, nii et soovitan kindlasti osaleda.

Lugemisnädal

Lugemisnädalat tähistatakse Soomes Lugemiskeskuse eestvõtmisel igal aastal aprilli keskel juba aastakümneid, instituudi raamatukogus oleme Lugemisnädala puhul sündmusi korraldanud alates 2015. aastast. Nii oli see kavas ka tänavu – nädala jooksul pidid toimuma sõnakunstitöötoad eelkooliealistele lastele, raamatuklubi ja -laat, viivisevaba teisipäev ning näitus „Soome kauneimad raamatud 2019“.

Kolm pruuni ümbrikku üksteise peal

Paar korda nädalas käin instituudis klientidele kauglaenutuse pakke teele panemas.

Õnneks kõike plaanitut siiski ära jätma ei pidanud. Nii on raamatunäituse asemel võimalik Soome eelmise aasta kauneimate raamatutega tutvuda hoopis video vahendusel. Ja raamatuklubi kogunes meil seekord esmakordselt hoopis virtuaalselt. Arutluse all oli Olli Jaloneni suurepärane romaan „Taevakumm”. Vestlust juhtis tõlkija, toimetaja ja soome kirjanduse asjatundja Heidi Iivari. Ka Soomes kuulutas Lugemiskeskus eriolukorra tõttu välja hoopis virtuaalse lugemispeo.

Kassistent, jooga ja loodus aitavad pea selgena hoida

kass, arvuti, tass

Kassistent Ilves

Kodus töötades on nii mulle ka kui ka elukaaslasele olnud üheks oluliseks tuju- ja motivatsioonitõstjaks meie kass Ilves, kes on saanud endale ka ametinimetuse kassistent. Kuna oleme tavapärasest kõvasti rohkem kodus, on kass harjunud suurema tähelepanuga ja on ka ise palju osavõtlikum. Tihtipeale osaleb ta päeva jooksul mitmel koosolekul ja samas tuletab õhtuti käpaga arvutikaant kinni lükates meelde, et nüüd oleks tõepoolest aeg tööpäev lõpetada ning teda paitada. Samamoodi ootab Ilves hommikuti meie ühiseid joogaharjutusi. Peab tunnistama, et jooga taasavastamise ning selle igahommikuseks harjumuseks muutumise üle olen küll tohutult õnnelik. Lisaks olen avastanud kodukontoris töötamise jooksul nii lõunapausidel kui ka õhtupoolikutel uusi Tartust 5–10-minutilise autosõidu kaugusel paiknevaid metsatukkasid ja -radu, kus täiesti omaette jalutada ja mõtteid koguda.

kevadine loodus

Loodus aitab meeletu infotulva ja muutuste keskel mõtteid koondada.

Olen korduvalt mõelnud ja tänanud õnne, et on kevad ja küllaltki palju turgutavat päikest – ei taha mõeldagi, kuidas mõjuks meeleolule see, kui praegu oleks väljas näiteks sombune ja pime november. Nii et kindlasti tasub (vähemalt üritada) keskenduda headele külgedele – nii praeguses hetkes kui ka tulevikule mõeldes. Ma väga loodan, et see kriis aitab meil tagasi pöörduda oluliste üldinimlike baasväärtuste juurde ning väljume sellest olukorrast targemate, tugevamate ja parematena nii ühiskonna kui ka inimestena.

*Need sõnad on pärit Jarek Kasari mõni nädal tagasi ilmunud seitsmenda sooloalbumi nimiloost „K R I B U K R a B U“. Soovitan kindlasti kuulata kogu albumit!