Eelmisel nädalal toimunud muusika- ja linnakultuurifestival Station Narva ning uue muusika ja homsete mõtete festival Tallinn Music Week olid kui pidu Soome tänavas: kavad pakkusid rohkelt avastamisrõõmu ja vanade tuttavatega kohtumise elevust kõigile Soome sõpradele.
Et tänavuse Tallinn Music Weeki ametlikud partnerid olid Tampere kultuuripealinn 2026 ja Tampere-talo, ei tulnud festivali Soomele orienteeritus üllatusena. Küll aga tõusid Soome artistid ja esinejad esile seda eredamalt, et koroonakriisiga võitlevas maailmas jäi suur osa esialgu välja kuulutatud rahvusvahelistest artistidest Eestisse tulemata. Festivalide kavad olid sellest hoolimata tihedad, kõrgetasemelised ja põnevad.
Hübriidformaadis konverentsil otsiti lahendusi uutele väljakutsetele
Eesti Kunstiakadeemias 28.–29. augustil toimunud Tallinn Music Weeki konverents sai teoks uuenduslikus hübriidformaadis, mis hõlmas nii füüsilist kohalolu võimaldavaid kui ka digitaalseid tegevusi. Teemad, millele keskenduti ja millest arutelud tõukusid, olid suures plaanis järgmised: muusikatööstus 2.0, kestlik areng, koostöö naabritega. Konverentsi avasõnad lausus Eesti Vabariigi President Kersti Kaljulaid, kelle kõne peateemadena jäid kajama võrdsus, liidri roll ühiskonnas ja kultuuriväljal, muutustega kaasaminemise julgus ja olulisus.
Muusikatööstus 2.0 aruteludes kaardistati muusikavaldkonna taastumis- ja uuenemisvõimalusi. Kas võti on kasutajakesksete platvormide ja uudsete virtuaallahenduste arendamises või taandub kõik oskusele muutusi juhtida? Enam kui kunagi varem on vaja teadvustada tagasilöökidest taastumise ja juhtimispädevuste olulisust.
Tänavune kevad on näidanud, et inimkonnal on vaja veel pingutada selle nimel, et märgata ja vähendada sotsiaalset ebavõrdsust ja ebaõiglust. Rahvusvaheliste algatuste Keychange ja ShesaidSo osalusel lahati konverentsil soo- ja rassivähemuste probleeme ning vaimse tervise alaseid küsimusi – seda kõike kestliku arengu eesmärkide kontekstis.
Keerukate probleemide lahendamisel on võtmeroll sageli piiride- ja valdkondade ülesel koostööl. Koondnime all „Naabrid“ uuriti nii piirkondlike kolleegide kui ka muusikatööstuse naabervaldkondade vaheliste dialoogide võimalusi.
Konverentsil sai sõna muljetavaldav hulk olulisi Soome kultuuriväljal tegutsejaid, Soome kogemuse jagajaid, Soome kultuuri eestkõnelejaid rahvusvahelisel areenil: Põhjamaade Kultuurifondi nõunik Anni Syrjäläinen, Aalto Ülikooli juhtimishariduse osakonna vanemnõustaja Ben Nothnagel, kultuuritehase Korjaamo programmijuht Eero Jääskeläinen, sisuturundusagentuuri Storybound Oy asutaja ja tegevjuht Elli Mäkilä, Kuopio Henry pubi mänedžer ja promootor Emppu Paananen, Helsingi Ülikooli kaasatud professor ja projektijuht Giacomo Bottà, LiveFIN ry teaduskoordinaator ja sotsiaalsetele muutustele orienteeritud disainer Harri Homi, Soome live-muusikale keskenduva võrgustiku LiveFIN värske tegevdirektor Jenna Lahtinen, Sony Finland A&R juht ja talendikütt Jenni Kivikoski, Result Entertainment artistimänedžmendi juht Jussi Hautala, Finland Festivals tegevjuht Kai Amberla, Music Finland tegevdirektor Kaisa Rönkkö, Soome üritustetööstuse liidu direktor Kati Kuusisto, Soome haridus- ja kultuuriministeeriumi ministri nõunik Kimmo Aulake, One Step Ahead Promotion Oy tegevjuht Liina Rislakki, Turu Ülikooli professor ja Live Music Exchange direktor Martin Cloonan, The Fried Music / Nordic Music Partners produtsendimänedžer Melina Korvenkontio, Tampere Hall Ltd tegevjuht Paulina Ahokas, Aalto ülikooli ärikooli praktikaprofessor Pekka Mattila, Tampere linna suursündmuste juhataja Perttu Pesä, Helsingi ööelu koordinaator Salla Vallius, Provinssi festivali direktor Sami Rumpunen, Rockadillo kontserni asutaja ja direktor Tapio Korjus, Soome Tööliste Haridusliidu produtsent Tuomas Finne, Fullsteam Agency tegevdirektor Tuomo Tähtinen, Tiketti turunduse ja kommunikatsiooni juht Veera Rusanen.
Loe esinejate tutvustusi Tallinn Music Weeki kodulehel.
Soome artistide meeldejäävad esinemised Station Narval ja Tallinn Music Weekil
26.-27. augustil toimunud Station Narval andis võimsa kontserdi Jesse Markin. Väikeses Viljakkala linnas elavast Libeeria päritolu Markinist on kiiresti saanud Soome urban– ja indie-skeenede kuumim nimi. Tema muusika on ainulaadne segu indie-popist, soulist, räpist, R&B-st ja Aafrika folgist. Tema kriitikute poolt kiita saanud debüütalbum „FOLK” ilmus 2019. aasta maikuus ning pälvis rahvusvahelist tähelepanu, saades kajastust näiteks sellistes tuntud muusikaportaalides nagu Complex, KEXP ja Clash. Paar päeva hiljem andis Markin kaks energiast pulbitsevat kontserti ka Tallinn Music Weekil.
Tõelist Soome muusika tulevärki sai Tallinn Music Weekil kogeda igal õhtul. Festivali avamisel said sõna Soome suursaadik Eestis Timo Kantola, Tampere Hall Ltd tegevjuht Paulina Ahokas ja Tampere linna suursündmuste juhatajaPerttu Pesä. Kõnede lõppedes täitis lava akordionirütme Karjala folkmuusika ja hip-hopiga kombineeriv Suistamon Sähkö. Õhtu lõpus täitus Fotografiska saal lummavate saksofonihelidega – esines RinneRadio juhtfiguur Tapani Rinne. Järgmistel päevadel ja õhtutel leidsid tee kuulajate südametesse sellised Soomest pärit artistid nagu Galvanizer, Grandmother Corn, Henrik!, Ilkka Heinonen, Louie Blue, Raul E, Sansibar, Minna Canth – Woman’s Destiny ja Tomi Saario. Vaata artistide tutvustusi lähemalt Tallinn Music Weeki kodulehelt.
Vaata galeriisid Tallinn Music Weeki Flickri lehel.
Aitäh oluliste teemade tõstatamise, põnevate vestluste ja meeldejäävate kontserdielamuste eest, Tallinn Music Week! Kohtumiseni järgmisel aastal!