6. mail 2023 esietendub Soome Rahvusteatri suures saalis Andra Teede ja Aino Kivi näidend “Varumehed/Varamiehet“. Tegemist on rahvusvahelise koostöölavastusega, kus mängivad kaasa Soome Rahvusteatri (Kansallisteatteri) ja Eesti Draamateatri näitlejad. Trupp teeb proove vaheldumisi mõlemal pool Soome lahte.

Andra Teede ja Aino Kivi „Varumehed/Varamiehet” on nukker komöödia eesti juhutööliste karmist argipäevast Soomes. Lavastus süüvib rohujuuretasandil Soome ja Eesti tänase ühiskonna karmi tegelikkusse ning annab hääle inimestele, kes teevad Soomes kõiki neid töid, mida soomlased ise ei tee, peamiselt ehitusalal või liht- ja hooldustöödel.

Lisaks püsielanikuks registreerunutele on Soomes palju eestlasi, kes läinud sinna lühikeseks või pikemaks ajaks. Nii mõnedki nendest elavad kehvades oludes pead-jalad koos ja teevad ületunde. Paljud kogevad alandavat kohtlemist nii tööl kui ka eluaset otsides.

“Varumeestes” põimub huumor kurbusega, kodu- ja pereigatsusega, võõral maal kogetud kõrvalisuse ja ajutisuse tundega. Mis seob eestlasi ja soomlasi, mis eristab? Millised on soomlaste eelarvamused lähinaabrite suhtes? Kuidas eestlane saaks olla rohkem soomlase moodi, olla nende poolt omaks võetud?

Lavastaja Aino Kivi: „Lavastuse idee sündis 2018. aastal Riias, kui me Andraga Balti riikide 100. sünnipäeva tähistamise töötoas kohtusime. Rääkisime sellest, kui palju töötab Soomes erinevatel elualadel eestlasi ning kui vähe sellest kõneldakse. Andra on ise elanud Soomes, temal on isiklik kokkupuude, mina jällegi hakkasin märkama nähtamatut vähemust kõikjal enda ümber: kohaliku poe omanik oli eestlane, samuti minu tsooniterapeut, tervisekeskuse arst, juuksur, eesti keelt oli kuulda koduõue ehitusplatsil, riidepoes, kirbukal…

Soomes elab või on elanud umbes 100 000 eestlast, seega iga eestlane teab kedagi, kes töötab Soomes, ja iga soomlane tunneb vähemalt üht eestlast – kuigi ta ise ei pruugi seda teadagi. Siiski räägitakse Soomes sellest teemast väga vähe. Nähtamatus annab eelise, parem on sulanduda kui pilku püüda. Meil Andraga tekkis soov sellesse teemasse veidi sügavamalt sisse minna.”

Lavastus esietendub Soomes ning 2023. aasta maikuus mängitakse seda Soome Rahvusteatris, sügisel kolib lavastus aga siiapoole Soome lahte esietenduseks ja mängukordadeks Eesti Draamateatris.

Andra Teede “Varumehed/Varamiehet” lavastab Aino Kivi (Soome Rahvusteater), kunstnik ja kostüümide kujundaja on Karmo Mende, valguskujundaja Priidu Adlas (Eesti Draamateater), helikujundaja Lauri Kaldoja (Eesti Draamateater), videokujundaja Rene Topolev, grimmikunstnik Jari Kettunen (Soome Rahvusteater). Lavastuses teevad kaasa Heikki Pitkänen, Antti Pääkkönen ja Paula Siimes Soome Rahvusteatrist ning Tiit Sukk, Taavi Teplenkov ja Kersti Heinloo Eesti Draamateatrist

“Varumehed/Varamiehet” esietendub 6. mail 2023 Soome Rahvusteatri suures saalis.

Pildil lavastuse plakatipilt. Foto: Soome Rahvusteater

Tekst: teater.ee